A kereskedésben ugyan jelentős volatilitást okozott, de nagy veszteségekhez nem vezetett a világ tőzsdéin, hogy tovább éleződött a kereskedelmi háború. A Dow Jones index 0,3, az S&P 500 0,2 százalékot vesztett az értékéből pénteken, a Nasdaqot pedig az Apple húzta 0,3 százalékos mínuszba. A páneurópai FTSEurofirst 300 0,05, a feltörekvő piacok tőzsdéi 0,27 százalékos pluszban zártak, a dollárindex 0,36 százalékkal erősödött, az euró 0,49 százalékot gyengült a zöldhasúval szemben.
A piacokat több dolog is aggaszthatja, elsősorban az, hogy Donald Trump újságírók előtt kijelentette: rövid időn belül kész újabb 267 milliárd dollár értékű kínai importárura, vagyis a teljes behozatalra vámot kivetni. Ezt alig pár órával azután közölte, hogy befejeződött a 200 milliárd értékű kínai importra kivetendő póttarifák bevezetését megelőző harmincnapos társadalmi vita.
Négy nagy technológiai vállalat, a Dell, a Cisco, a Juniper Networks és a Hewlett Packard a CNN értesülése szerint az utolsó pillanatban kért mentességet a vámok alól, és az Apple is figyelmeztette az illetékeseket, hogy a tarifák befolyásolni fogják a termékei széles körének az árát. Az elnök a szokásos módon, Twitter-bejegyzésben reagált: ha az Apple annyira aggódik a vámok miatt, akkor vigye át a termelését Kínából az Egyesült Államokba – javasolta bejegyzésében.
A 200 milliárd dollár értékű árura kivetett 10–25 százalékos vámokat a napokban hivatalossá teszik Washingtonban, és a technológiai szektor lesz a legnagyobb vesztesek egyike, mivel az alkatrészek jelentős részét Kínában gyártják.
Az öt említett nagyvállalat figyelmeztetett, hogy az áremelkedés negatív hatással lesz a fogyasztókra, a kisvállalkozásokra, az internet-szolgáltatókra és az adatközpontokra, emellett visszafoghatja az innovációt a kormányzat számára fontos területeken, például a felhőalapú számítástechnikában.
A javasolt tarifák sokkal nagyobb terhet rónak az Egyesült Államokra, mint Kínára
– írta levelében az Apple. Kína eddig minden amerikai vámemelésre mértékében és értékében azonos lépéssel válaszolt, és Peking most is ezt tervezi. Mivel a Kínába irányuló teljes amerikai export tavaly „csak” 129,9 milliárd dollárt tett ki, a Reuters szerint Peking várhatóan az országban működő amerikai vállalatokat fogja megcélozni az ellenintézkedéssel. Trump eltökéltségét viszont várhatóan csak erősítik a szombaton Pekingben nyilvánosságra hozott adatok, amelyek szerint
újabb rekordot ért el a kétoldalú külkereskedelmi forgalomban az amerikai deficit: augusztusban 31,05 milliárd dollárra nőtt a júliusi 28,09 milliárdról.
A hiány az év első nyolc hónapjában 192,64 milliárd dollárt tett ki, szemben az előző év azonos időszakában mért 167,94 milliárddal.
Az Egyesült Államokban közben folyik a vizsgálat arról is, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e az autó- és alkatrészimport, és ezen a területen Japán lehet Trump első számú célpontja. A The Wall Street Journalnek adott interjúban az elnök már jelezte, hogy a japán vezetőkkel ápolt jó kapcsolata „véget ér, mihelyt közlöm velük, hogy fizetniük kell”.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.