A jegybank igazgatótanácsa a pénteken tartott ülése után kiadott közleményében kiemelte, hogy az előző, szeptemberi tanácskozás óta stabilizálódott a helyzet az orosz pénzpiacokon. Mindazonáltal az inflációs kockázatok továbbra is erősek, különösen rövid távon.
Az éves infláció jövőre az 5 és 5,5 százalék közötti sávban várható, és csak 2020-ban csökken 4 százalékra.
A döntés kihirdetése után alig változott a rubel árfolyama a moszkvai tőzsde devizakereskedésében: a dollár jegyzése 0,5 kopejkával, 65,79 rubelre, az euróé pedig 1,5 kopejkával, 74,73 rubelre erősödött.
Az igazgatótanács szeptember közepén 7,25 százalékról 7,5 százalékra emelte az alapkamatot a felerősödött inflációs kockázatok és geopolitikai aggodalmak miatt, és nem zárt ki további kamatemelést. Ezt megelőzően csaknem négy éve, 2014 decemberében emelt kamatot.
Közleményében a jegybank úgy fogalmazott, a további kamatemelésről annak függvényében döntenek, hogy az előrejelzéséhez képest miként alakul az infláció és a gazdasági növekedés, illetve figyelembe veszik a külső kockázatokat és a pénzpiacok reagálását.
A központi bank elemzői azzal számolnak, hogy
Oroszország hazai összterméke (GDP) idén 1,5-2 százalékkal, jövőre pedig 1,2-1,7 százalékkal bővül.
A gazdaság a potenciálist megközelítő ütemben növekszik, szeptemberben nőtt az ipari termelés, mérsékelten erősödött a fogyasztói kereslet és tovább emelkedtek a beruházások – mutatott rá a központi bank, hozzátéve, hogy jövőre, főleg az év elején, kissé visszafoghatja a gazdasági aktivitást az általános forgalmi adó tervezett emelése.
Legközelebb december 14-én tart kamatdöntő ülést az orosz jegybank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.