A versenyképességi csomag 0,6 százalékponttal emelheti GDP-növekedést – hangzott el az MNB inflációs jelentésének bemutatásakor. Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója a Világgazdaság kérdésére hozzáfűzte, hogy a jegybank által számolt gyorsabb növekedési ütem azt mutatja, hogy mekkora potenciál lehet a versenyképességi intézkedések mögött,
ezért tér el a szám a minisztériumi, 0,5 százalékpontos előrejelzéstől. Az MNB szakértői 0,3 százalékponttal emelték az idei várakozásaikat, eszerint 2018-ban 4,7 százalékkal bővülhet a gazdaság. B
alatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója elmondta, hogy a jövő évi GDP-növekedési prognózist azért hagyták a korábbival megegyező 3,5 százalékon, mert a külső környezet lefelé húzhatja a magyar teljesítményt.
Az adószűrt maginfláció hasonló indikátor, mint a már régóta mért maginfláció, ráadásul az MNB egyik alapmutatója, és ezek közül is a legismertebb mérőszám, amely könnyen előállítható a hivatalos statisztikákból – indokolta Virág Barnabás azt, hogy miért ezt a mutatót nevezte meg a monetáris tanács kedden az alapfolyamatokat leképező, követendő indikátorként.
Balatoni András szerint arra számítanak, hogy az adószűrt maginfláció tovább emelkedik,
jövőre kismértékben meghaladhatja a 3 százalékot, majd a jegybanki cél körül stabilizálódhat
– ez utóbbit Virág Barnabás szerint az MNB monetáris politikája biztosítja.
A magánberuházások folyamatosan emelkednek, az állami fejlesztések viszont csökkennek, összességében lassabb lehet a beruházások bővülési üteme, mint eddig gondoltuk – magyarázta Balatoni András. A BMW-gyár építése 0,5 százalékkal emeli a GDP-t, ebből 0,1 százalékpont 2020-ban, 0,2 százalékpont pedig 2021-ben realizálódhat.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.