Döntésüket várhatóan pénteken késő este jelentik be Londonban. A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service idei menetrendjében Magyarország először május 3-án szerepelt, de a cég akkor nem vizsgálta a magyar államadós-besorolást, így nem jelentett be módosítást sem a „Baa3” szintű osztályzatra, sem a besorolás stabil kilátására.
A második idei magyar felülvizsgálatot a Moody's október 25-ére tűzte ki.
A felülvizsgálat nem kötelező a kitűzött időpontokban. Az Európai Unió a globális pénzügyi válság után kidolgozott szabályozás alapján csak annak előzetes beterjesztését írja elő a hitelminősítők számára, hogy az adott évben mikor tervezik az uniós államadósok besorolásainak vizsgálatát, de az nem előírás, hogy a kijelölt napokon végre is kell hajtaniuk e felülvizsgálatokat.
A magyar államadós-besorolásokat az idei első vizsgálatok időpontjában az S&P és a Fitch mindazonáltal egyaránt felminősítette. Február 15-én a Standard & Poor's egy fokozattal „BBB/A-2”-re javította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi „BBB mínusz/A-3”-ról.
Az S&P jelenlegi magyar osztályzatának kilátása stabil.
Egy héttel később, február 22-én a Fitch Ratings ugyancsak egy fokozattal „BBB”-re javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi „BBB mínusz”-ról.
A Fitch magyar osztályzatának kilátása is stabil.
A Fitch és az S&P februári lépése nyomán a három piacvezető globális hitelminősítő közül jelenleg már csak a Moody's tartja nyilván Magyarországot a befektetési ajánlású kategória alapszintjén.
A Moody's „Baa3” magyar besorolása a Fitch és az S&P módszertanában „BBB mínusz”-nak – vagyis e két cég korábbi magyar szuverén osztályzatának – felel meg. A Moody's így a másik két globális hitelminősítőnél egy fokozattal gyengébb besorolást tart érvényben Magyarországra.
A februári felminősítések előtt a Standard & Poor's és a Fitch Ratings egyaránt osztályzatjavítás lehetőségére utaló pozitív kilátással tartotta nyilván a magyar szuverén adósbesorolásokat, a Moody's magyar osztályzatának kilátása azonban évek óta stabil.
A Moody's a múlt hónap elején az addigi pozitívról stabilra változtatta a magyar bankrendszer kilátását is.
A cég mindenekelőtt azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, a következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz, a javulás üteme így várhatóan lassulni kezd.
A Moody's hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy várakozása szerint a magyar bankszektor rendszerszintű nem teljesítő kinnlevőség-állományának aránya a teljes követelés-portfólión belül 5,5 százalék körüli szintre csökken 2019 végéig a tavalyi év végén mért 6,2 százalékról.
A hitelminősítő a javulás eddigi ütemét illusztrálva kiemelte, hogy a magyar bankrendszer nem teljesítő követeléseinek rátája 2016-ban még 15 százalék környékén járt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.