A mintegy négymillió magyarországi lakott ingatlan legalább 60 százaléka energetikai felújításra szorul, többségükben azok is, amelyekben gyermeket nevelő családok élnek, ezért fontos, időszerű és előremutató lépés az otthonfelújítási támogatás bevezetése – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére Szarka László, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) elnöke. Hozzátette: a Novák Katalin miniszter által bejelentett program részletszabályain rendkívül sok múlik, de
a számlaadási kötelezettséggel összekapcsolt vissza nem térítendő támogatás a gazdaság fehérítéséhez és a megrendelői oldal biztonságának növeléséhez is hozzájárul.
Írásbeli szerződés nélkül végzett munkák esetén ugyanis a megrendelő lemond a garanciáról, erre pedig tömeges és mindennapos példákat épp a lakásfelújítások területén lehet találni. A MÉASZ-elnök reményei szerint a program hatékony eszköz lesz a számla nélkül dolgozó vállalkozások visszaszorításában.
A hárommillió forintos maximális állami támogatás hatmillió forintos felújítási és korszerűsítési munka elvégzését teszi lehetővé. Ez Rázsóné Szórády Csilla, az ÚjHáz Építőanyag Nagykereskedelmi Zrt. vezérigazgatójának prognózisa szerint arra ösztönzi a jogosultakat, hogy kihasználják a lehetőséget, és olyan költséges beruházásokat valósítsanak meg gyakorlatilag fél áron, mint a tetőcsere, a gépészeti felújítás, a külső hőszigetelés és a nyílászárók cseréje.
Mindez rezsiköltség-megtakarítást is eredményez, ráadásul a támogatás miatt most feleannyi idő alatt térülhet meg a beruházás.
Szerinte az elmúlt években végrehajtott gyártásfejlesztéseknek köszönhetően hirtelen megugró igények esetén sem lesz építőanyag-hiány Magyarországon.
Az idén erősen, 20-30 százalékkal visszaesett a falazóanyagok iránti kereslet, de a kedvezményes lakásáfa visszavezetésével a fejlesztők várhatóan előveszik majd a fiókból az előkészített, jegelt projekteket. A felpörgő lakásépítések és a várhatóan megnövekvő felújítások ráadásul több termékkategóriában összeérnek: ugyanazok a hőszigetelt tetők kerülnek az új és a felújított házakra majd, miként ugyanolyan korszerű nyílászárókra és hőszigetelőkre lesz kereslet mindkét típusú munkához.
Okos és jól összerakott programterv, amely azonnali stimulust ad az építőiparnak – összegezte véleményét a kormány legújabb tervéről Tibor Dávid, a Masterplast elnöke a Világgazdaságnak. Hozzátette: ezzel a lépéssel sikerülhet kiegyenlíteni az építőipar hullámzásait. Visszautalt arra, hogy
kimaradt több mint egy év, mivel az 5 százalékos áfa kifutásával és a járvány berobbanásával gyakorlatilag számos új projekt a tervezőasztalig sem jutott el, ami jókora lyukat ütött az építőipar kivitelezési és gyártási oldalán.
Az elnök szerint az év hátralévő részében némi kivárásra lehet számítani, de 2021. január 1-jétől érezhető lesz a pozitív hatás.
Az új támogatási forma várhatóan jókora többletkeresletet generál a lakossági hitelpiacon is. Azok a családok, amelyek nem rendelkeznek a felújítás előfinanszírozásához szükséges megtakarítással, vélhetően hitelből próbálják majd előteremteni a szükséges összeget. A finanszírozás megoldására a fogyasztási hitelek nyújthatnak kézenfekvő megoldást, különösen a személyi kölcsönök, a szabad felhasználású jelzáloghitelek és az állami támogatás mellett igényelhető babaváró konstrukció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.