Hihetetlen utat járt be az egészségpénztári piac a 2002-es indulása óta – vélekedik Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár 2020 végén visszavonult ügyvezető igazgatója. Szerinte az induláskor aligha számíthatott bárki is arra, hogy
mára egyedül az OTP Egészségpénztárnak 286 ezer tagja lesz, és a kezelt vagyon meghaladja a 15 milliárd forintot. A piac egészében a tagok száma stabilan egymillió fölött van.
A szakember úgy véli, ma már számolnak a szektorral a törvényhozók, a pénztári javaslatok sok eleme bekerült a hivatalos szabályozásba.
A szektor, és különösen az OTP Egészségpénztár, számos újítással lépett elő: az évek során például a legtöbb társaság jelentősen leegyszerűsítette a pénzbefizetést. A pénztári informatikai rendszerek kiválóan működnek – ügyfélpanasz lényegében nincs –, a rendszereket a hatóságok is kiválónak minősítik.
Studniczky Ferenc nem titkolja, hogy a cafeteriaszabályok átalakulása megtörte a fejlődés korábbi vonalát. Ám ez szerencsésen egybeesett azzal a trendfordulóval, amikortól egyre inkább az egyéni befizetéseké lett a főszerep az egészségügyi öngondoskodás erősödése mellett azzal is, hogy az ügyfelek elkezdték az egészségügyi szolgáltatások finanszírozására használni pénztári megtakarításaikat. Ez a pénztártagok által egyre inkább megkedvelt szolgáltatás ráadásul nagy lendületet adott a tiszta, számlát adó magánegészségügyi szolgáltatások terjedésének. Ahhoz, hogy az OTP Egészségpénztár ezt a változást sikerrel vehesse, folyamatos fejlesztésekre, ügyféledukációra, továbbá a digitális ügyintézés, például az elektronikus elszámolás állandó fejlesztésére volt szüksége.
A szakember szerint az új felhasználási lehetőségeket folyamatosan tanulják a pénztártagok. Erre talán az önsegélyező jelleg a legjobb példa, hiszen
a család, a gyerek támogatására vagy a hiteltörlesztésre elkülöníthető egészségpénztári keretek ma már az OTP Egészségpénztárnál a befizetések közel 10 százalékát teszik ki. Ez milliárdos tétel.
Ugyancsak látványos fejlődés előtt áll a célzott szolgáltatás, hiszen egyre több munkáltató ismeri fel, hogy neki is hasznot hajt és egyben felelőssége is a dolgozói megfelelő egészségi állapota. Arról nem is beszélve, hogy a pandémia előtti munkaerő-hiányos helyzetben kiváltképp fontos volt, hogy a munkáltató milyen béren kívüli juttatásokkal támogatja dolgozóit. Studniczky Ferenc arra számít, hogy ez a helyzet a járvány elmúltával visszaállhat.
A szakember úgy véli, újabb szolgáltatásugrásra készülnek a pénztárak. Több társaságnál, így az OTP Egészségpénztárnál is van egy olyan alap-egészségbiztosítás, amely minden pénztártagot véd, és amely minimális, akár havi 80-200 forintos díjért néhány napon belüli szolgáltatást szervez a tagoknak, vagy éppen egynapos sebészeti ellátásukat finanszírozza. A pénztári szektorban úgy gondolják, hogy az alapcsomagot minden pénztártagnak biztosítani kell, mert így jöhet létre az az optimális ügyfélkörméret, amelynek révén a szolgáltatás széles körűvé tehető, megfelelő ellátó háttérrel. Studniczky Ferenc egyértelműsíti:
az alapbiztosítás kopogtatótermék lenne, de jelentős prevenciós értékkel rendelkezne.
Aki az alapszolgáltatáson felül venne igénybe egészségügyi szolgáltatást, az vállalhatna nagyobb befizetést. Ezzel tovább nőne az egészségügyi piacra gyakorolt hatás, mert a megoldás révén még jobban tisztulhatna a magánegészségügyi szolgáltatói kör, a már működő szolgáltatók piaca érdemben növekedhetne, a rendszer ezáltal fejlesztési lehetőséget kínálna, és érezhetően csökkennének az ellátásszervezés ma még igen magas költségei.
A korábban a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkáraként és elnökeként, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökeként és a Hungaroring Rt. elnök-vezérigazgatójaként, jelenleg pedig a Magyar Labdarúgó Szövetség versenybizottsági elnökeként tevékenykedő szakember egyedüli hiányosságnak talán csak a sporttevékenység egészségpénztári elszámolhatóságát érzi, amelyet korábban a szabályváltozások megvontak a pénztártagoktól. Szerinte ezért az illetékeseknek érdemes lenne mérlegelniük, hogy a sportcélú költéseket a SZÉP-kártyáról – amelyen ennek a zsebnek a kihasználtsága meglehetősen alacsony – visszavezessék az egészségpénztári rendszerbe. Studniczky Ferenc hangsúlyozza, hogy nem a sportmérkőzések látogatásának elszámolhatóságát kívánja visszahozni, de az egyesületi tagdíjak, az edzőtermi bérletek elszámolhatósága vagy épp a sporteszközök megvásárlása egészségmegőrző tevékenységnek számít, annak pedig igenis helye van az egészségmegőrzést célul kitűző pénztári rendszerben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.