Az eurózóna háztartásai mintegy 500 milliárd eurót halmoztak fel, amit a járványkorlátozások miatt nem tudtak elkölteni az Allianz biztosító csoport számításai szerint – írta a Bloomberg. Nagyságrendjében ez a pénzhegy megközelíti az Európai Unió kilábalási alapjának több év alatt elköltendő, 750 milliárd eurós keretösszegét.
Ha alábbhagy a járvány, például mert előrehalad a koronavírus elleni vakcinázás, és ennek a pénznek csak egy kis része is megmozdul, az hatalmas lökést adhat az európai gazdaságoknak.
Gazdaságonként különböző mértékben, hiszen az extra megtakarítások egyenlőtlenül oszlanak el, és a járványmutatók sincsenek szinkronban.
A pandémia munkahelyeket és egész gazdasági ágazatokat sodort veszélybe, érthető tehát a felhalmozás. Az elköltetlen összegek azonban nem csak ezért dagadtak.
Miközben a kormányok óriási kiadásokat vállaltak a munkahelyek – és ezzel a jövedelmek – megőrzésére, a háztartások rengeteg pénzt azért nem költöttek el, mert egyszerűen nem volt rá módjuk: bezártak az utazási irodák, éttermek, mozik, színházak, fürdők.
Arra, hogy mi történhet az ilyen elköltetlen pénzekkel a járvány második-harmadik hullámának lecsengése után, már lehet következtetni a tavalyi fejleményekből. A francia jegybank adatai szerint például a második negyedévben az előző három hónapban tapasztalt 19 százalékról a jövedelmek 27 százalékára szökött fel a megtakarítási ráta, a nyári járványszünetben azonban 17 százalékra esett vissza. A múlt év negyedik negyedéről még nincs adat, de a bank becslése szerint a járvány ismételt fellángolása megint 26 százalékra tolhatta fel a rátát. A bank arra számít, hogy a költekezési arány az idén folyamatosan nő, de csak a jövő év elején éri el a 2019-es szintet.
Franciaországban egyébként az elmúlt két hónapban negyedére esett vissza a regisztrált Covid–19-megbetegedések napi száma. Európában azonban tombol a járvány, kitolódik a gazdaságokra nehezedő nyomás enyhülésének a kezdete – nem véletlen, hogy egyre hangosodnak a politikai kritikák, amiért a vakcinázás vánszorogva halad. Ha a háztartások a visszatartott pénzeiknek csak az egynegyedét elköltik, az 1 százalékpontot adhat hozzá az eurózóna GDP-jéhez – idézte a Bloomberg Ludovic Subrant, az Allianz főközgazdászát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.