A 2004 óta EU-hoz csatlakozott országok egy főre jutó bruttó hazai terméke (GDP) sokkal gyorsabban zárkózik fel a fejlett országokhoz, mint globálisan bármelyik másik régió
– mondta Székely P. István, a Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának Főtanácsadója az uniós konvergenciáról szóló könyvének bemutatóján.
A konvergencia csatornái a külkereskedelem, a beruházások, a tagállamok közötti szabad mozgás, az intézmények kapcsolata és a pénzügyi közvetítő rendszer lehetnek – zömmel a gazdasági szereplők közötti interakció határozhatja meg a felzárkózást.
A könyv szerzője a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) rendezvényén arra is rávilágított, hogy az alacsonyabb fejlettségről indító országok gyorsabban közelítettek a már régebb óta uniós tag országokhoz.
A jelenlegi fiskális szabályokat 2011-2013 között alkotta meg az EU a pénzügyi válság nyomán, ami közel teljes konvergenciához vezetett azóta
– húzta alá Jankovics László, az Európai Bizottság költségvetési elemzője az eseményen. Nagy hiányossága ugyanakkor az EU-s regulának, hogy nem vizsgálja a fiskális politika minőségét, a gazdaságpolitikai feladatok ellátását és a prociklikusságot sem képes kezelni. Jankovics László hozzáfűzte: a szabályok felülvizsgálatának pandémia utáni újraindításkor érdemes lehet a 3 százalékos kritérium mellett más tényezőket is figyelembe venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.