Rekordszámban, csaknem 70 ezren keresték fel a látogatók a koronavírus-járvány idején a tavaly november közepén nyílt és február 20-án bezárt kiállítást a budai Várban. A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) a Kép és kultusz című tárlata a 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakja, Szinyei Merse Pál életművét mutatta be – válaszolta a VG-nek a Magyar Nemzeti Galéria. A legtöbb látogató, mintegy 30 ezer a zárás előtti utolsó hónapban érkezett. A tárlaton hatvanhat Szinyei Merse Pál-mű volt látható, a kiállításra kölcsönzött képek zöménél nem kereskedelmi, hanem úgynevezett állami garanciával történt a művek biztosítása az MNG válasza szerint.
A Szinyei-kiállításra kölcsönzött műtárgyak biztosítási összértéke 14 milliárd forint volt, a tárlathoz 21 magángyűjtő adta kölcsön a festményeit. A Szinyei-tárlat létrejöttén csaknem nyolcvan munkatárs – köztük muzeológusok, művészettörténészek, restaurátorok, jogászok, gazdasági ügyintézők, biztonsági és kommunikációs szakemberek, műtárgymozgatók – dolgozott. Az idén tavasszal a Magyar Nemzeti Galéria Art deco Budapest, plakátok, tárgyak, terek (1925–1938) címmel április 12-től rendez új kiállítást.
A tárlat plakátokat, bútorokat, öltözékeket, filmeket, sőt városi tereket bemutatva nyújt átfogó képet a két világháború közötti korszak jellegzetes vizuális kultúrájáról. Középpontjában a magyar art deco vizuális kultúra, kiemelten a plakátművészet és a modern nagyvárosi élet áll. A több mint 250 műtárgy zöme nagyon ritkán szerepel kiállításon, vagy olyan, amit még soha nem láthatott a közönség. Szeptemberben átfogó Vaszary-kiállítás nyílik az MNG-ben, de két izgalmas kamaratárlat is található az idei kínálatban – válaszolták lapunknak.
A Nemzeti Galéria kitért arra is, hogy az elmúlt két évben a pandémia erősen negatív irányba befolyásolta, és befolyásolja még mindig a kiállítások látogatottságát. Csak a járványhelyzet megszűnése után várható, hogy a korábbiakhoz hasonlóan százezer fölé emelkedjen a legvonzóbb budapesti tárlatok látogatóinak száma.
A tavaly év elején 203 múzeum részvételével készült jelentésből kiderül, hogy a koronavírus-járvány miatt súlyos veszteségek érték őket, a látogatóik száma 57 százalékkal esett, foglalkozásaikon pedig 63 százalékkal kevesebben vettek részt, mint korábban. A bevételeik átlagosan 47 százalékkal zsugorodtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.