Egymás után döntenek takarékossági intézkedésekről a legnagyobb hazai települések, miután sorra kapják a brutálisabbnál brutálisabb összegű ajánlatokat a szolgáltatóktól. Bár a legtöbb önkormányzatnál még hiányzik a közgyűlési jóváhagyás, az eddigi hírek alapján úgy tűnik, hogy a kényszerhelyzetben főként az önként vállalt feladatokon tudnak spórolni a magyarországi települések. A nagy spórolásnak várhatóan a karácsonyi ünnepek is áldozatul eshetnek.
Az első fecske a 9 ezres Tamási, ahol már döntöttek arról, hogy idén elmaradnak az adventi vásárok, és a karácsonyi díszvilágítást sem kapcsolják fel.
Hogy a többi magyar város követi-e a Tolna megyei település példáját, nem tudni, mindenesetre Székesfehérvár önkormányzatának sajtóosztálya a kérdéseinkre azt írta, jelentősen csökkentett programmal, de a nehézségek ellenére idén is szeretnék megtartani az adventi vásárt a belvárosban.
„Főleg ebben a bizonytalan helyzetben szeretnénk, ha lehet, valamit a fehérváriak számára közösségi programként megtartani. A díszkivilágítás kérdésében még nem tudunk most dönteni, ahhoz az elkövetkező időszak energiaárait és az önkormányzatra háruló összes működési költség alakulását látnunk kell. Ahogy azonban közösségi oldalamon is írtam: nincsen tabu. Minden, a működőképesség fenntartásához szükséges intézkedést készek vagyunk meghozni”
– válaszolta a kérdésünkre Cser-Palkovics András, a város polgármestere.
A városvezető a költségek elszállásának illusztrálására kiemelte, hogy a városi uszoda 2021-es 39,5 millió forintos költségével szemben idén várhatóan közel 215 millió forintos lesz a költség.
De az önkormányzat által indított villamosenergia-beszerzések kapcsán is tapasztalják a drasztikus emelkedést. „A tavalyi 23 forintos árhoz képest múlt héten 405 forintos ajánlatot kaptunk. A távhő- és melegvíz-ellátást biztosító önkormányzati tulajdonú közszolgáltató, a Széphő Zrt. gázbeszerzése szintén példázza a drasztikus árnövekedést: azonos mennyiségű gázt beszerezve a tavalyi 5 milliárd forinttal szemben 17 milliárd forintért sikerült lekötni a szükséges kontingenst. És még szerencsések vagyunk, mert a jelenlegi piaci árakon ez már több mint 40 milliárd forint lenne” – magyarázta Cser-Palkovics András, aki szerint épp ezek miatt nagyon fontos az a kormányzati intézkedés, amely a lakosság számára a jelenlegi árszinten tartja a távfűtés díjait.
A takarékossági intézkedések keretében meghatározták azt a kört, amelyben az intézményeket mindenképpen működtetni szeretnék a téli időszakban is. Ebbe a bölcsődék, az óvodák, a szociális intézmények – különös tekintettel a bentlakásos intézményekre –, valamint a háziorvosi rendelők, a közétkeztetés és a közvilágítás, illetve valamilyen szolgáltatási szinten a közösségi közlekedés tartozik bele, tehát elsősorban az önként vállalt feladatokat érintően terveznek korlátozásokat, ami Cser-Palkovics András szerin érintheti a kultúrát, a közművelődést és a sportterületet is.
Kerestük a legnagyobb hazai önkormányzat, Budapest sajtóosztályát is kérdéseinkkel, hogy mi lesz a sorsa a karácsonyi díszkivilágításnak, vagy hogy milyen takarékossági intézkedéseket terveznek, azonban cikkünk megírásáig nem kaptunk választ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.