BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Navracsics Tibor: 2027-ig 14 ezermilliárd forint jut területfejlesztésre Magyarországon

A magyarországi területfejlesztésre jutó forrásokat továbbra is a vidékre kell koncentrálni – erről Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter beszélt. 2027-ig 14 ezermilliárd forint jut erre a célra. A miniszter szerint Budapest az uniós fejlettségi átlag felett van, így egyértelmű, hogy az uniótól érkező pénzt hova kell koncentrálni. Az elmúlt évek zalai fejlesztéseit sikertörténetnek nevezte Navracsics Tibor.

Területfejlesztésre 2021 és 2027 között 14 ezermilliárd forint jut, kiemelt cél a versenyképesség erősítése, a zöld- és digitális átmenet megvalósítása, valamint az, hogy 2030-ra Magyarország az öt legélhetőbb uniós tagállam közé tartozzon – mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Joint Venture Szövetség gazdaságélénkítő programsorozata, a Country Ride első állomásán, Veszprémben csütörtökön.

20230323 Naszály - Billegpuszta Gazdasági ÉvnyitóHagyományteremtő szándékkal először tartott gazdasági évnyitó rendezvényt a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (KEMKIK) a Balogh-Esterházy kastélyban. Beszédet mondott Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter. Fotó: Flajsz Péter  FP    HUSZ A képen: Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter
Fotó: Flajsz Péter / Komárom-Esztergom megyei 24 Óra

Az uniós források a tervek szerint érkeznek Magyarországra, 2023-ban 1,5 milliárd euró, 2024-ben 2 milliárd euró, 2025-ben pedig 2, 8 milliárd euró várható 

– közölte a miniszter.

Úgy vélte, a Budapest-központú területfejlesztési politika mára kimerítette tartalékait. Bár a felzárkózási folyamat a vidéki régiókban elindult, de nem egységes, vannak leszakadó régiók, a területi különbségek nőnek. Budapest az unió fejlettsége fölött áll, bár a főváros esetében szem előtt kell tartani, hogy Prágával, Pozsonnyal, Béccsel kell versenybe szállnia – fogalmazott.

Mint mondta, Budapest az egy főre jutó GDP alapján kimagaslik a többi régióhoz képest.

Nem a tények, a politikai vélemény a jogállamisági eljárás alapja – véli Navracsics Tibor egy új kutatás nyomán

Van, amiben a legjobbak, van, amiben a legrosszabbak közé tartozunk az EU-ban, átlagban viszont a középmezőnyhöz, mégis csak ellenünk folyik eljárás.

A miniszter szerint a növekvő területi különbségeket a „területileg érzékeny területfejlesztés” hivatott orvosolni.

Navracsics Tibor szólt arról, hogy 

a Dunántúl fejlettségét tekintve magyar mércével mérve előnyös helyzetben van, de uniós összehasonlításban mégis stagnál.

A borsodi régióban erős a lemaradás, az ehhez hasonló helyzetben lévő területeknek az adhat esélyt, hogy az uniós források kétharmada a felzárkóztatandó településekre érkezik, míg az észak-dunántúli járásokat abban kell segíteni, hogy meg tudják őrizni a pozíciójukat – mutatott rá.

Elmondta, hogy Nyíregyházán és Debrecenben tetemes beruházások történtek a közelmúltban, Pécsen és Szegeden a közeljövőben várható beruházás a zalaegerszegi fejlesztések pedig az elmúlt évek sikertörténetét jelentik. 

A miniszter szerint az 50 ezres lakosságszámú városmaggal rendelkező, funkcionális várostérségeknek a jövőben nem csupán a várost, hanem az egész térséget érintő fejlesztéseket kell majd végrehajtaniuk. 

A Veszprém-Balaton Európa kulturális fővárosa programsorozatról szólva hangsúlyozta, hogy az nem csupán kulturális, hanem infrastrukturális és területfejlesztési programsorozat is. Veszprémben ennek köszönhetően 2023-ban 117 százalékos növekedés tapasztalható a belföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák terén, és 60 százalékos növekedés a külföldi vendégek számában. 

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a foglalkoztatáspolitika legfőbb kihívásai között említette a munkaerőhiányt és a társadalom elöregedését. Mint mondta, 2030-ra az aktív korú munkaerő létszáma 300 ezerrel lesz kevesebb Magyarországon, mint most, és 2050-re 8 millió alá csökken a lakosságszám. Porga Gyula, Veszprém polgármestere (Fidesz–KDNP) a Veszprém-Balaton Európa kulturális fővárosa programsorozat hatásairól szólva elmondta, hogy a Pannon Egyetemre az idén 60 százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly. Szavai szerint a programsorozat hozzájárul a térség megerősítéséhez és vonzóvá tételéhez. 

A konferencián Vas, Veszprém és Zala vármegye vállalkozásainak vezetői vettek részt és cseréltek eszmét. A veszprémihez hasonló konferenciát legközelebb Pécsen, majd Kecskeméten és Debrecenben szervez a Joint Venture Szövetség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.