Törvényellenesnek és destabilizáló hatásúnak minősíti Kijev az Európai Unió bármely olyan döntését, amely meghosszabbítja az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó korlátozásokat szeptember 15. után – közölte csütörtökön az ukrán külügyminisztérium.
Meggyőződésünk, hogy bármely összeurópai, vagy nemzeti döntés, amely tovább korlátozza az ukrán mezőgazdasági exportot, nemcsak hogy nélkülözni fog minden alapot és törvényellenes lesz, de ártani fog Ukrajna, az uniós tagállamok és összességében az EU általános gazdasági érdekeinek, valamint destabilizáló hatással lesz a globális élelmiszerpiacra is
– olvasható a közleményben.
Emellett az ukrán külügyi tárca az európai normák megsértését is felrótta az Európai Unió országainak.
Szeptember 15-én lejár az Európai Bizottság tilalma az ukrán gabonafélék uniós tagállamokba irányuló importjára. Ukrajna arra számít, hogy ezután az európai fél feloldja az ukrán mezőgazdasági termékek importjára vonatkozó összes korlátozást. Ezzel a lépéssel véget lehet vetni az EU–Ukrajna társulási szerződés rendelkezései, valamint az egységes európai piac elvei és szabályai megsértésének
– húzta alá a tárca.
Korábban Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia közösen fordult az EU-hoz azzal a kéréssel, hogy szeptember 15. után hosszabbítsák meg az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalmat. Azóta Bulgária jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani az importtilalmat. Ezzel szemben Lengyelország arról tájékoztatott, hogy az EU döntésétől függetlenül sem engedi be az ukrán mezőgazdasági termékeket.
Piotr Müller lengyel kormányszóvivő kedden a Polsat lengyel kereskedelmi hírtelevíziónak elmondta: Varsó hajlandó egyoldalú tilalmat bevezetni az ukrán gabona behozatalára, ha az EU nem hosszabbítaná meg az uniós tilalom hatályát szeptember 15-én túl. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök viszont azzal fenyegetett, hogy a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul ebben az esetben.
Magyarország is felszólította az Európai Bizottságot, hogy
az uniós piacok védelme érdekében tartsa fenn az importtilalmat a közép-kelet-európai országok esetében.
A magyar agrárminiszter, Nagy István közölte, hogy Magyarország nem fog Brüsszelre várni, ha az Európai Unió nem képes időben döntést hozni ebben az ügyben. A tárcavezető kiemelte, hogy az uniós gazdák érdekeit mindenképpen meg kell védeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.