BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó úton jár, de a gödörből még nem mászott ki a BMI index

A beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 47,4. Augusztushoz képest javult, de még mindig visszaesést jelez a mutató.

Javuló tendenciát mutat, de továbbra is visszaesést jelez a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke, szeptemberben 47,4 volt. A válaszadók augusztushoz képest kicsit enyhébb visszaesésről számoltak be, egy hónappal korábban még 46,5 volt a mutató értéke – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési, Készletezési Társaság.

20211115 ÜllőEMAG központi raktár (EMAG által jóváhagyott képek)Black FridayFotó: Móricz-Sabján Simon  MOR  Világgazdaság VG
Fotó: Móricz Sabján Simon / Világgazdaság

A korábbi szeptember havi értékekkel összehasonlítva az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,6), és az előző három év szeptembereinek átlagát is alulmúlja (51,1). Az augusztusi zsugorodást követően szeptemberben javuló tendenciát figyelhetünk meg, ennek ellenére a BMI index továbbra is 50,0 alatt maradt.

A felmérésben vizsgált részindexek többnyire emelkedtek, azonban ebben a hónapban is szűkülésről árulkodik az értékek többsége.

Az emelkedés mértéke csak egy esetben haladta meg az 5 százalékpontot. A foglalkoztatottsági index értéke 0,6 százalékponttal alacsonyabb ebben a hónapban, fellendülés után e hónapban zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami ebben a hónapban visszaesett (49,8).

A beszerzési mennyiség indexe mérséklődött augusztushoz képest, az indexérték negyedik hónapja szűkülésre utal. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, egyúttal ez lett a legalacsonyabb e havi adat. A beszerzési árak esetében szeptemberben javult az index, azonban ismét az árak emelkedését jelzi, kéthavi árcsökkenési tendencia után.

A késztermékkészletek indexe szeptemberben kedvezőbb ugyan az előző havinál, azonban továbbra is szűkülésre utal. A külpiaci mutatók pedig továbbra is zsugorodást jeleznek. Az exportindex harmadik hónapja 50,0 pont alatti értéken áll, a másik külpiaci mutató, az importindex esetében szintén mérsékelt visszaesésről beszélhetünk.

Jobban csökken a behozatal a kivitelnél, nő a külkereskedelmi többlet

Júliusban 559 millió euró volt Magyarország termék-külkereskedelmi többlete , júniushoz képest az export kiigazított volumene 1,6 százalékkal, az importé 0,2 százalékkal esett vissza.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.