BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy István: 2900 milliárd forint forrás áll rendelkezésre a mezőgazdaság fejlesztésére

Nagy István agrárminiszter elmondta, hogy tetemes forrás jut a mezőgazdasági termékek értéknövelésének előmozdítására, 2027-ig összesen 2900 milliárd forint áll rendelkezésre.

A 2021 és 2027 közötti támogatási időszakban a kormány célja a magasabb hozzáadott értékű termékek előállításának ösztönzése, ezért a pályázati felhívásokban a hatékonyságnövelés, az innováció, a robotizáció került a középpontba – mondta Nagy István agrárminiszter az Élelmiszeripari beszállítófejlesztési program (Élip) oklevélátadó ünnepségén.

NAGY István
Fotó: Mónus Márton / MTI

A tárcavezető elmondta, hogy a kormány 6 milliárd forintról 33 milliárdra emelte az Élip keretösszegét, így összesen 78 vállalkozás kapcsolódhat be kiemelt partnerként a magyar élelmiszeripar fejlesztésébe, hozzájárulva az ágazat és Magyarország versenyképességének növeléséhez.

A közös agrárpolitika (KAP) stratégiai tervben a következő években is tetemes forrás jut a mezőgazdasági termékek értéknövelésének előmozdítására, illetve a feldolgozóiparban a vállalatok fejlesztésére, valamint vidékfejlesztésre.

Ezekre a célokra 2027-ig összesen 2900 milliárd forint forrás áll rendelkezésre,

ebből 1500 milliárd forint jut gazdaságfejlesztésre, a „jövő építésének technológiai alapjaira” – ismertette Nagy István. A tárcavezető elmondta, még áprilisban lezárulhat a KAP stratégiai tervben jóváhagyott, 200 milliárd forint értékű élelmiszeripari támogatások pályázati felhívásainak társadalmi egyeztetése, amelyből 50 milliárd a feldolgozóüzemek kisebb léptékű fejlesztésének támogatását, 150 milliárd pedig a komplex fejlesztések támogatását célozza.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédében elmondta: az ország 61 településéről sikeresen pályázó 78 nyertes cég 91 százaléka 100 százalékban magyar tulajdonú társaság, kétharmaduk (70 százalék) 100 főnél kevesebb alkalmazottal. 

Összesített árbevételük 360,6 milliárd forint, mérlegfőösszegük 770 milliárd forint.

A sikeresen pályázó vállalkozások – a háromfős kiscégtől a 820 dolgozót foglalkoztató középvállalkozásig – összesen 7139 embernek adnak munkát. A programban a cégek egyenként 300-500 millió forintos támogatásban részesültek, az összesen 33 milliárd forint támogatáson  belül 25 milliárdot terveznek eszközbeszerzésre fordítani.

Nagy Márton elmondta, a magyar élelmiszeripar termelékenysége a második legalacsonyabb az EU-ban, és az élelmiszerárak Magyarországon kétszer olyan erősen reagálnak a nemzetközi költségsokkokra, mint az unióban, ami azt jelenti, hogy nincsenek tartalékok, hanem az árhatások egy az egyben végigfutnak a beszállítói láncon keresztül a fogyasztókig. Hangsúlyozta: 

az élelmiszeriparra mint stratégiai ágazatra fontos szerep hárul a gazdasági növekedésnek a kormány által 2024-re célként kitűzött helyreállításában a termelés és a beruházások bővítésével.

Nagy Márton szerint nem lesznek megszorítások, a fogyasztás biztosan helyre fog állni , ugyanakkor nem realitás az idei 4 százalékos gazdasági növekedés. Nagy Márton szerint többször bebizonyították, hogy lehet úgy finomhangolni a költségvetést, hogy ne kelljen megszorításokat alkalmazni. Ez a finomhangolás most is bekövetkezhet a kiadási oldalon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.