A három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor’s (S&P) pénteken este teszi közzé a Magyarország adósbesorolásáról szóló döntését. Az intézet legutóbb decemberben vizsgálta felül Magyarország hosszú távú szuverén adósbesorolását: a hitelminősítés és a kilátás akkor nem változott, azaz maradt a jelenleg is érvényben lévő BBB mínusz osztályzat, stabil kilátással.
Elemzők arra számítanak, hogy az intézet nem változtat ezúttal az ország hitelminősítésén, a stabil kilátás önmagában is azt jelzi, hogy az adósbesorolás megváltoztatására a közeljövőben kevés esély van.
„Várakozásaink szerint nem változik Magyarország adósbesorolása az S&P-nél, vagyis továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában maradunk. A magyar gazdaság egyensúlyi pozíciója az elmúlt időszakban jelentősen javult, a folyó fizetési mérleg egyenlege tavaly kismértékű többletbe fordult, miközben az inflációt is sikerült letörni, idén pedig már nőhet a gazdaság teljesítménye is” – indokolta a Világgazdaság kérdésére Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője, hogy miért számít az adósbesorolás tartására.
Kilátásjavításra akkor kerülhetne sor, ha javulnának a gazdaság perspektívái, amely így a költségvetés helyzetére is pozitívan hatna.
A külső környezet, főleg a német gazdaság és ipar gyengélkedése – folytatta az elemző – kockázatot jelent a bővülés mértékére, de a befektetők aggodalommal tekintenek a költségvetési hiány vártnál magasabb számaira is.
Az EU feloldotta a források egy részét, és a folyó fizetési mérleg a második és a harmadik negyedévben többletet mutatott, azonban az év egészében mérsékelt hiány volt. Emellett a költségvetési hiány továbbra is magas, az idei évre 4,5 százalékos célt tűzött ki a kormány,
egyelőre sem a negatív, sem a pozitív szcenáriók nem teljesültek
– magyarázta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője, hogy miért számít semleges döntésre.
A hitelminősítő indoklásából decemberben kiderült: leminősítést az vonna maga után, ha a Magyarországnak járó uniós forrásokat jelentősen megvágnák, vagy problémák adódnának az energiaellátással. Felminősítésre pedig akkor kerülhetne sor, ha a költségvetési hiányt gyorsabban sikerülne csökkenteni.
Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője szerint nem lehet kizárni a kilátások stabilról negatívra történő változtatását a magas államháztartási hiány, illetve a romló növekedési kilátások miatt. Ennek a valószínűségét azonban kisebbre, 40 százalékra tette.
Tavaly decemberben az idei évre 2,6 százalékos, jövőre és 2026-ra pedig átlagosan 2,8 százalékos növekedést várt a hazai gazdaságban az S&P. A hitelminősítő március 26-án kiadott
egy frissítést, melyben 2,2 százalékra rontotta az idei évi növekedési előrejelzést, a jövő évit 3 százalékra emelte.
Eredeti előrejelzésükben 4,8 százalékos inflációt vetítettek előre az idei évre, jövőre és 2026-ban pedig 3,5 százalékos áremelkedést vártak. Ezt később csökkentették 4,6 százalékra idénre, 2025-re 3,9 százalékos, 2026-ra 3,5 százalékos áremelkedést jeleznek előre.
A hitelminősítő szerint az év végén 6 százalékos lesz az MNB-alapkamat, és jövő év végére 3 százalékra csökkenhet.
A S&P tavaly, az év elején óriási meglepetést okozott, amikor leminősítette Magyarországot, a BBB mínusz adósságbesorolással a befektetésre ajánlott sáv legaljára került az ország, egy fokozatra a bóvlitól.
Az ország jelenleg mindhárom hitelminősítőnél befektetésre ajánlott kategóriában van. A Fitch Ratings tavaly decemberben hozta meg a döntését, ez volt a 2023-as év utolsó felülvizsgálata: a várakozásoknak megfelelően megerősítette a magyar állampapírok besorolását, továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat, fenntartva a BBB minősítést negatív kilátás mellett.
A legjobb minősítése a Moody’snél van a magyar adósságnak, az intézet a szeptemberi értékelésében ugyancsak meghagyta a Ba2 besorolásunkat, stabil kilátás mellett.
Legutóbb két, kevésbé ismert hitelminősítő döntött a magyar adósbesorolásról. A Japan Credit Rating Agency márciusban erősítette meg korábbi döntését, arra hivatkozva, hogy a magyar gazdaság ellenálló a külső sokkhatásokkal szemben, az adósságszerkezet kedvezőbb, az exportteljesítmény nő és a bankrendszer stabil.
A berlini Scope Ratings szintén Magyarország ellenálló képességére hivatkozva erősítette meg a BBB besorolást, stabil kilátás mellett. A hitelminősítő kedvezően értékelte azokat a beruházásokat is, amelyeket az ország a versenyképesség érdekében hajt végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.