BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Gyógyvizek parlagon: sok a minősített, de kevés a hasznosított gyógyhatású vizünk

Tavaly öt termálvíz esetében engedélyezték a gyógyvíz elnevezés használatát Magyarországon, miközben újabb gyógyfürdőkkel gazdagodott a kínálat az elmúlt években. A balneológiai szolgáltatások továbbfejlesztését alapozni bőven van tehát mire, de érdekes módon nagyon sok a kihasználatlan, minősített gyógyvíz.

Magyarországon rengeteg termálvíz van, konkrétan a világ ötödik legnagyobb termálvízkészlet található hazánkban, a föld mélyén. Jelentős részben gyógyvíz is, mégpedig olyan, amellyel évek, évtizedek óta nem kezdenek semmit – hívta fel a figyelmet a kihasználatlan természeti kincsre a Termálonline.

Csak Budapesten majdnem 30 minősített gyógyvizet tartanak számon. Egy részüket csak ivókúra formájában lehet alkalmazni, mások fürdőkúrára is alkalmasak, de sokról csak annyit tudni, hogy rendelkeznek hivatalos gyógyvízminősítéssel.

Olajat nem, de gyógyvizet bőven rejt a magyar föld

Saját termálkúttal üzemelő belvárosi sportközpontra is van példa egy olyan különleges adottságú helyen, mint Budapest, ahol az V. kerületi V.30 Belvárosi Sportközpont például bevizsgáltatta a termálvizes wellness-medencéjének vizét. A gyógyító hatást igazolták, így a várakozásoknak megfelelően tavaly megkapta a gyógyvízminősítést is. 

A török korban épült itteni gyógyfürdők jelzik, hogy a helyi adottságokkal már régen tisztában vannak, illetve voltak az itt élők, ismerték a magyarországi gyógyvizek jótékony hatásait.

Vidéken is szinte bármerre lefúrnak Magyarországon, ha olajat nem is, de valamennyi termálvizet majdnem biztosan találnak. A kérdés tulajdonképpen csak az, hogy milyen mennyiségben tartalmaz oldott ásványi anyagot az adott víz, és mire jótékony a hatása.

Budapesti Fürdő riport  Budapest 20240115 Magyar Nemzet
Buda gyógyvizeit már a törökök is ismerték és használták / Fotó: Bach Máté / Magyar Nemzet

Még több gyógyfürdő lett

Tavaly is tovább gyarapodott a minősített gyógyvizek száma: például Szolnokon a II-es termálkút vize, Kiskunhalason pedig a fürdő 4-es kútjának vize kapta meg a minősítést. 

Gyógyfürdőkből sincs hiány nálunk, és vannak visszatérő szereplők is ezen a piacon.

A veresegyházi termálfürdő ismét gyógyfürdő lett, miután 2008-ban már birtokolta ezt a címet. A Mátészalka Városi Uszoda és Strandfürdő korábban már szintén rendelkezett a minősítéssel, de tavaly újra megszerezte.

  • A Tótkomlóson található Rózsa Gyógyfürdő is megkapta többekkel együtt a gyógyfürdő címet 2023-ban, 
  • idén januárban pedig a Kisteleken működő termálfürdő is gyógyfürdővé lépett elő, míg
  • néhány hete a Bükkszéki Gyógy- és Strandfürdő vált minősített gyógyfürdővé.

Utóbbi méltán, hiszen az ottani víz a legmagasabb ásványianyag-tartalmú gyógyvíz.

A Heves vármegyei Bükkszéken feltörő 36 Celsius-fokos Salvus gyógyvíz mind fürdőkúrához, mind ivókúrához alkalmazva hatásos, porlasztva inhalációs kezelésekhez is kiválóan alkalmazható – írja a szaksajtó.

gyógyvíz
Gyógyfürdőt is táplál a Salvus víz Magyarország legfiatalabb gyógyfürdőjében, Bükkszéken / Fotó: Bükkszékfürdő

A gyógyvízre sokkal többen építenének, mint ahány településnek ez sikerült. Máriapócson például lassan két évtizede elkészítették a Máriapócs Fürdőváros koncepciót, az ezer méter mélyből jövő gyógyító hatású 52 fokos minősített vízre alapozva. A keresztelő Szent János-kút befektetői tőke híján nem lett egyelőre a fejlődés forrása, de még lehet.

Hasonló helyzetben van a Hévízzel szomszédos Nemesbük, valamint Rácalmás is,

ám a minősített gyógyvízben rejlő lehetőséget egyik település sem tudta még kiaknázni.

Mátraderecske viszont sokáig élt a helyi termálstrand vonzerejével, az 1968-tól üzemelt termálfürdő kútjának vezetékrendszere azonban 2015-re elöregedett, ezért a fürdőt bezárták. Mátraderecskén azonban jelenleg is van gyógyturisztikai attrakció, hiszen működik a mofetta, a szén-dioxid hatású gyógyfürdő.

Pakson és Baján ugyancsak található bezárt gyógyfürdő, aminek minősített gyógyvize hiába buzog, a létesítmény újranyitására egyelőre nincs remény. Pakson tavaly dőlt el a fürdő sorsa, amit nem tudtak gazdaságosan működtetni, Nagybaracskán azonban már régen lakat van a fürdőn.

Gyógyvíz a zsebben: zöldtechnológiával újítana egy magyar startup

A magyarországi gyógyvízkincset a jelenleginél is hatékonyabban, szélesebb körben alkalmazhatóvá, gyakorlatilag hordozhatóvá tenné egy hazai innováció, amely egyben friss lehetőséget nyitna az itthoni gyógyfürdők népszerűsítése előtt is.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.