BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lakbérek: Budapest az uniós középmezőnyben az áremelkedés alapján is

A középmezőnyben vannak a budapesti lakásbérleti díjak az uniós fővárosok rangsorában. Átlagosan 17 százalékkal emelkedett a magyar fővárosban a lakások bérleti díja tavaly 2022-höz képest, az európai városok relatív megélhetési költségeinek összehasonlítását célzó tanulmány lakásbérleti díjainak felmérése szerint.

Zágráb és Szófia (20 százalék) után az uniós országok fővárosai között hazánkban emelkedtek a legnagyobb, 17 százalékos mértékben a vizsgálatba bevont lakások bérleti díjai az Eurostat tanulmánya szerint – közölte a Duna House, melynek szakértőit bevonták a felmérésbe.

A,College,Student,Is,Moving,In,A,Dormitory
Fotó: Shutterstock

 

Lakbérek: Budapest az uniós középmezőnyben

Az Eurostat kutatásában a nemzetközi tisztségviselők által használt bérlemények, lakások árait vizsgálják, így az árak nem a normál bérlet díjakról adnak képet, hanem a tipikusan jó vagy nagyon jó állapotú, jól felszerelt belvárosi lokációban elhelyezkedő lakásokról, melyeknél az építés éve vagy jelentős korszerűsítése az elmúlt tíz évben történt. 

Budapest az összes vizsgált ingatlankategória tekintetében továbbra is a középmezőnyben helyezkedik el.

A Brexit következtében az uniós tagállamok fővárosai között London helyett a 2023-as adatok alapján 

Dublin lett a legköltségesebb lokáció, ahol a magyar főváros árainak a duplájáért bérelhetők az említett ingatlantípusok

– mutatott rá Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

A környező országok fővárosai közül 

  • Ljubljanában 13, 
  • Bécsben 11, 
  • Bukaresten 10, 
  • Pozsonyban pedig 7 százalékkal nőtt az ingatlanbérlés költsége 2022-höz képest.

A többi városban 2–15 százalék közötti mértékben növekedtek a bérleti díjak. Az unión belül enyhe fokú, 1 százalékos csökkenésre Helsinkiben, jelentősebb, 13 százalékos enyhülésre pedig Litvániában volt csak példa.

A felmérés alapján 

a közép-európai régióban Berlin, Prága, Bécs és Ljubljana után a budapesti belváros a legdrágább, 

a hazainál kedvezőbben lehet bérelni Pozsonyban, Varsóban és Bukarestben is. 

A brüsszeli egyszobás lakások 10 százalékkal drágábbak a budapestieknél, átlagosan 980 euróért lehet őket bérbe venni, azonban, ha a nagyobb, háromszobás ingatlanok bérleti díját nézzük, a magyar fővárosban 100 euróval jobban jár a bérlő. A legdrágább városnak Dublin, Luxembourg és Párizs számít, legolcsóbban pedig Szófiában bérelhetnek lakást a külföldi diplomaták, munkavállalók.

Mi szerepel a felmérésben?

A vizsgálatba bevont budapesti lakások mérete 110–130, 60–80 és 40–60 négyzetméter.

A magyar főváros bérleti díjait a budai I., II., III, XI. és XII. kerületi lakások, valamint a pesti oldalon az V., VI., VII., VIII., IX., XIII. kerületben található, központi elhelyezkedésű ingatlanok adatai alapján számolták.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.