Minden idők legnagyobb visszaesése zajlott mind az exportban mind az importban januárban. Az előzetes ipari adatok alapján már lehetett sejteni, hogy nagy lesz a zuhanás, mivel a külkereskedelemben jelentős részt képvisel a szektor. A kivitel euróban számolva 31, míg a behozatal 29 százalékkal esett vissza éves alapon a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai alapján. Decemberben még az export 17 az import 18 százalékkal szűkült. A hazai termelési profilt az átlagosnál jobban sújtja a külső kereslet visszaesése, mivel a fogyasztás sehol nem csökkent ilyen drasztikusan. A járművek és a műszaki cikkek eladása ugyanis a konjunktúránál erőteljesebb ingadozást mutat, és ezek voltak a korábbi évek húzótermékei a külkereskedelmünkben.
A kivitel és behozatal szoros együttmozgását az exporttermelés magas importigénye okozza, ezért a külkereskedelmi mérleg csak kis mértékben mozog. A termékforgalom egyenlege 129 millió eurós (46 milliárd forintos) passzívummal zárta a hónapot, közel kétszer akkorával, mint tavaly januárban. Az egyenleg a tavalyi évet enyhén növekvő hiánnyal zárta, az idénre viszont akár számottevő többletet is el tudnak képzelni a szakértők. Ezt arra alapozzák, hogy a belföldi kereslet várhatóan jobban szűkül majd a külpiacokénál. Ezt alátámasztják a tegnapi részletes GDP-számok is, amelyből jelentős fogyasztás- és beruházáscsökkenés látszik már a tavalyi év végére is.
Megoszlanak a szakértői vélemények abban, hogy mikor következhet élénkülés az exportpiacokon. Néhányan még tartják magukat ahhoz a korábbi elképzeléshez, hogy még az idei év végén következik ez be, többen viszont már lemondtak erről, és legkorábban 2010-re jósolják a fellendülést. Egyelőre a gyenge forintárfolyam sem tudta kifejteni a hatását, de ha a mostani szint körül stabilizálódik a kurzus, az jelentős költségelőnyhöz juttatja majd a hazai vállalatokat rövid távon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.