BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellentétes vélemények a Bajnai-csomagról

A munkavállalók elutasítják, a munkaadók támogatják a kormányprogramot

A válságkezeléshez mindenki által szükséges áldozatok megértésére és megértetésére kérte az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjait Bajnai Gordon miniszterelnök pénteken a testület plenáris ülésén. A szakszervezetek élesen bírálták a kormányfő programját, míg a munkaadók a kabinet elképzeléseinek következetes végrehajtását kérték.

Bajnai Gordon szerint a kormány válságkezelő programja védekező és építkező jellegű. Védekező abban az értelemben, amennyiben munkahelyek és családok százezreit, valamint kisvállalkozások tízezreit kívánja megmenteni a válságtól, és építkező azért, hogy a válságkezelés után Magyarország ismét tartósan felzárkózó és növekedési pályára kerüljön - fejtette ki a miniszterelnök.

Hangsúlyozta: a kormányprogram négy fő elemét a rövid távú válságkezelés, az egyensúlyteremtés, a növekedés alapjainak lerakása, valamint a nemzetközi befektetői bizalom és a belső, egymás közötti bizalom helyreállítása jelenti.

A kormányfő ennek szellemében arra kérte a szociális partnereket, hogy a tárgyalások során a részérdekek képviselete mellett vegyék figyelembe az ország egészének érdekét is.

Hozzátette: a programban esélyt kínálnak a társadalmi szolidaritás érvényesülésére, ennek keretében egyebek mellett csökkentik az állami vezetők jövedelmét, és az alapvető termékek esetében mérséklik az áfa-kulcsot.

Oszkó Péter pénzügyminiszter a költségvetés egyensúlyi pályájának megtartását, valamint az államadóság csökkentését tartotta a következő néhány év fontos célkitűzésének. A foglalkoztatottság, az aktivitás növelése nemcsak a válságkezelési programnak, de a gazdasági növekedésnek is előfeltétele - fűzte hozzá.

Az OÉT munkavállalói oldalán felszólaló Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke ugyan egyetértett a kormányprogram fő céljaival, de elfogadhatatlannak tartotta, hogy az a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező másfél millió magyar munkavállaló helyzetének romlásához vezet.

Kiemelte: elismerik, hogy az államháztartás egyensúlyának megőrzése elengedhetetlen, azonban az eddigi elképzelések átlépik a társadalmi elviselhetőség határát.

A szakszervezeti oldal ezért többek között azt követeli, hogy a kormány vonja vissza a táppénz és a baleseti táppénz 10 százalékpontos csökkentésének tervét.

Az MSZOSZ elnöke úgy vélte, hogy az áfa-kulcs emelkedése elviselhető, annak ellenére, hogy egyes családok helyzetét rontja. Az igazi segítség az lenne, ha a legrugalmatlanabb költségtényezőt jelentő háztartási energia bekerülne a 18 százalékos kedvezményes áfa-körbe - húzta alá.

A munkaadói oldal komplexnek nevezte a kormány programját. Az államháztartás egyensúlyának helyreállítását csak ezekkel a bátor és határozott lépésekkel lehet megvalósítani - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke.

Hozzátette: a Reformszövetség számos elemét tartalmazó program kevésbé bátor a gazdasági növekedés ösztönzésében, a most ismert lépések ugyanis csak adóátrendezést tartalmaznak, az adócsökkentés szerény mértékű.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.