Az Ernst & Young előrejelzése szerint az egyre növekvő nyersolaj-kitermeléssel az Egyesült Államok játssza majd a legnagyobb szerepet az OPEC-en kívüli országok közül a kínálat növekedésében a következő tíz évben. Emellett Kanada, Irak és Brazília kitermelésének bővülése is jelentősen hozzájárul a piac megfelelő ellátásához. Az ebből adódó árcsökkenést azonban a Közel-Keleten tapasztalható instabilitás volatilissá teszi. Ráadásul, ha az olajár hordónként tartósan 90 dollár alá esik, az OPEC feltehetőleg lépéseket tesz majd az ár szinten tartására egy termelési plafon bevezetésével – mutat rá Ernst & Young.
A földgáz-kitermelés tekintetében rövidtávon a legnagyobb figyelem a tőkeintenzív ausztráliai cseppfolyós-gáz (LNG) projekteket övezi. Ezeknek a beruházásoknak köszönhetően az ország a világ egyik legnagyobb LNG-exportőrévé léphet elő. Az észak-amerikai, európai és ázsiai gázárak közötti különbségek valószínűleg addig nem csökkenek, amíg nem emelkedik a felhasználói központokhoz vezető gázvezetékek kapacitása, illetve amíg az Egyesült Államok és Kanada nem kezdi el LNG-exportját – derül ki az előrejelzésből.
Rekordév a tranzakciók terén
A napi átlagosan négy tranzakcióval az olaj- és gázipar globálisan továbbra is az egyik legaktívabb szektor a fúziók és felvásárlások tekintetében. 2012-ben a tranzakciók értéke rekordot döntve 402 milliárd dollárnál tetőzött, amely jóval meghaladta a 2011-es 337 milliárd dolláros értéket. Továbbra is a kutatás és termelés (upstream) jelenti a legaktívabb területet, a tranzakciók több mint 70 százaléka itt zajlott, meghaladva a 280 milliárd dolláros értéket. Ezzel szemben a finomítási és kiskereskedelmi (downstream) oldalon stagnáltak az üzletkötések, a valamivel több mint 160 tranzakció teljes értéke 42 milliárd dollár volt. A várakozások szerint tranzakciós szempontból 2013 is meghatározó év lesz az ágazatban – mutat rá az Ernst & Young elemzése.
Idén 8-10 százalékos növekedés prognosztizálható a tőkebefektetések terén. Az upstream szektorban a befektetések nagy része a hagyományos módon kitermelhető mezők kutatására és feltárására koncentrál majd. A nem hagyományos módon kitermelhető készletekre fordított összegek elsősorban Észak-Amerikában növekednek, a világ többi részén lassabb felfutásra kell számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.