BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dollár tízmilliárdokba kerül egyetlen orvosság

Mindössze négy olyan gyógyszercég van a világon, amely tíz vagy annál több új gyógyszert tudott szabadalmaztatni az elmúlt egy évtizedben. Egyetlen új pirula kifejlesztése ma már dollár tízmilliárdokba kerül.

Az új készítmények kifejlesztése ma sokkal költségesebb és lényegesen kevesebb sikerrel jár, mint évtizedekkel ezelőtt. Míg a ’70-es években még átlagosan 4-5 év alatt és „mindössze” 70 millió dollárból kihoztak a gyógyszergyárak egy új molekulát, ma ugyanez 8-12 évbe és 4-11 milliárd dollárba kerül.

Ennek részben az az oka, hogy ma már gyakorlatilag minden ismert betegségre van valamilyen gyógymód, amelyikre pedig nincs – amilyen a rák vagy a HIV – arra hosszú évek óta nem találnak. A kutatás-fejlesztés tehát önmagában is sokkal nehezebb, tízezer molekulából mindössze egyetlenegy éri meg a piacra jutást, a többi a gyógyszerkísérletek valamelyik fázisában elvérzik, mert vagy nem elég hatékony, vagy túl sok a mellékhatása.

Így már nem csoda, hogy az elmúlt 10 évben mindössze 278 új gyógyszert hagyott jóvá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala, az FDA.

A Forbes Magazinban a gyógyszeripari innovációkról készített felmérés szerint a jóváhagyott új gyógyszerek 63 százaléka ugyanattól a 41 gyártótól származott, akiknek egyébként legalább 2 új gyógyszerét fogadták el 2003-tól mostanáig.

Viszont csupán négy olyan gyógyszercég van a világon. amely tíz vagy annál több új gyógyszert tudott szabadalmaztatni az elmúlt egy évtizedben. A Pfizer és a Novartis kereken tíz, a GlaxoSmithKline 11, míg a listavezető Johnson & Johnson 13 új gyógyszerét jegyezték be az USA-ban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.