BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot esett a Mol és az OTP

Jó nagyot esett záróban a MOL és az OTP árfolyama az MSCI átsúlyozásnak köszönhetően. Jóval nagyobbat, mint amire számítottunk. Persze a két „sztár papír” ebből a szempontból a Richter és a Magyar Telekom volt. Az előbbi vissza, míg az utóbbi kikerült az MSCI standard indexeiből. Így nem meglepő hogy a Richtert föl, az Mtel-t pedig lekötötték a záró szakaszban. Az előbbi valószínűleg csökkeni, míg az utóbbi emelkedni fog a mai napon, akárcsak az OTP és a MOL. Így a magyar piac valamiféle emelkedést mutathat fel a tegnapi nagy pofon után, írják az Erste elemzői.

A DAX rövidtávú korrekcióban van, amely ma is kitarthat, de ez nem feltétlenül jelent majd csökkenést. Egy kis emelkedés beleférhet a mai napba. Ugyanez igaz az S&P500 és a Dow Jones indexekre is. Meglepetésre hasonló dolog történt ezekben az indexekben is, mint a BUX-ban.

Az MSCI átsúlyozásnak köszönhetően rendesen szétverték az indexeket a záró szakaszban, de azért még így is a pozitív tartományban sikerült zárni. Ennek a napvégi lejtmenetnek ott is lehet valamiféle korrekciója a mai napon, mielőtt a befektetők elmennek pulykát enni a hálaadás alkalmából. Így a mai napot követően, csak hétfőn számíthatunk újra komoly piaci aktivitásra szerte a világon.

USA:
- Emelkedéssel indították a kereskedést a tengerentúli börzék, de az utolsó órában lefordultak a piacok, és a Dow Jones, illetve az S&P500 a tegnapi záró értéke közelében fejezte be a napot. A hirtelen esés az MSCI indexek átsúlyozásának tudható be. A Nasdaq indexnek sikerült 4.000 pont felett zárnia a kereskedést (Dow 0 százalék, Nasdaq 0,59 százalék, S&P500 0,03 százalék).
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexét publikálták tegnap, ami a várakozásoknál gyengébben alakult. A mutató 71,2 pontról 70,4 pontra esett vissza novemberben, miközben a konszenzus 72,4 pont volt.
- A kiadott építési engedélyek száma több mint öt éves maximumra emelkedett a tengerentúlon. A várt 930 ezer darab helyett 1.034 millió darab engedélyt adtak ki októberben.
- Az S&P/Case-Shiller házár index is jobb lett a várakozásoknál. A várt 0,9 százalékos bővülés helyett 1,03 százalékkal növekedtek az árak szeptemberben.
- Tegnap zárás után a Hewlett Packard publikálta negyedéves számait. A tisztított részvényenkénti profit 1,01 dollár lett szemben az elemzők 1 dolláros várakozásával. Az árbevétel 2,8 százalék csökkenés után 29,13 milliárd dollár volt, ami meghaladja a 27,91 milliárd dolláros várakozást. Az árfolyam 5,5 százalékot emelkedett piaczárás után.
- Számos makroadatot publikálnak ma is a tengerentúlon, a friss segélykérelmek mellett, a chicagoi beszerzési menedzser index novemberi értékét és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének szintén novemberi értékét publikálják a délután folyamán.

Európa:
- A nyugat-európai börzéken eséssel zárult a tegnapi kereskedés (FTSE100 -0,88 százalék, DAX -0,11 százalék, CAC40 -0,56 százalék).
- Ma hajnalban több kényes kérdésben is megállapodás született Németországban a CDU, CSU és a szociáldemokraták között, így nyitott az út a nagykoalíció felé.

Olaj, arany:
- A WTI árfolyama 93,4 dollárra esett ma reggel. A befektetők most becsülik, hogy mekkora többlet kínálatot jelent az iráni szankciók feloldása. A mostani várakozások szerint nem sokat, ennek ellenére nem tudott emelkedni az ár.
- Az arany 1,245 dollár körül maradt. A kínai importkereslet erősen megnőtt az arany iránt, de a hír nem befolyásolta érdemben az árfolyamot.

Devizák:
- A forint árfolyama apró lépésekkel közelíti a 300-as szintet. Tegnap 298,15-ről 298,64-ig emelkedett, ugyanakkor a vártnak megfelelő 20 bázispontos kamatcsökkentés nem okozott jelentősebb kilengést a forint piacán.
- Jelentősen, 1,3517-ről 1,3572-ig emelkedett az EUR/USD árfolyama tegnap és az emelkedés ma reggel is folytatódott, aminek eredményeként az árfolyam áttörte a 30 napos mozgóátlag 1,3575-ös értékét.

Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,4 százalékot csökkent, a Hang Seng 0,6 százalékot, a Shanghai index pedig 0,7 százalékot emelkedett.
- Kína szigorítja a banki szabályozást, amitől azt várják, hogy csökkentik az árnyék bankrendszer méretét. Ezért megtiltják a pénzügyi intézmények hiteleinek az átstrukturálását, illetve szigorítják a céltartalékolási szabályokat is.

Határidős piacok:
- Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.

Vállalati hírek

- A MOL nemzetközi választott bírósági eljárást kezdeményezett a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) a horvát kormány ellen, horvátországi befektetéseinek védelmében, mert a horvát fél nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait. A MOL hangsúlyozta, hogy a vita békés rendezésére törekszik, de kénytelen jogi úton is érvényesíteni érdekeit. Úgy véljük, hogy a MOL minden eszközt bevet, hogy nyomást gyakoroljon a horvát kormányra, és a megrekedt tárgyalások folytatását kieszközölje. A helyzet rövid távú rendezésére azonban nem számítunk. A választott bíróság vélhetően a MOL javára dönt majd, még akkor is, ha a horvátok arra hivatkoznak, hogy a szerződéskötéskor vesztegetés történt, amit a MOL egyébként tagad.

- A Richter maximum 100.000 darab saját részvény tőzsdei vételére adott megbízást. A társaság a részvényeket a bónusz programjához kívánja felhasználni.

- A Banco Santander bejelentette, hogy a következő két évben 200 új fiókot terveznek nyitni Mexikóban, amiből 40-et még az év vége előtt átadhatnak. Ezzel az organikus növekedés irányába tesz lépéseket a Santander. A spanyol bankok már eddig is Mexikó irányába terjeszkedtek, így a mostani bejelentés sem számít meglepőnek.

- A BMW indiai leányvállalata 7 és 10 százalék közötti áremelést jelentett be a BMW és a Mini modellek esetében 2014. január elsejétől. A hírnek nincs árfolyamhatása.

- Az EU mérlegeli annak lehetőségét, hogy Németország 2020-ig továbbra is adókedvezménnyel biztosítson olcsóbb áramot a nagy energia felhasználó cégeknek, így például az acélipari vállalatoknak, de a hírek szerint a Linde és a Bayer is részesülne a kedvezményből. Az olcsóbb áramárral igyekeznek elkerülni azt, hogy a vállalatok az EU-n kívülre települjenek. Ez különösen fontos Németország esetében, ahol magas az elektromos áram ára. Ha az EU megadná az engedélyt, az mindenképpen pozitív lenne az érintett vállalatok számára.

- Meg nem erősített hírek szerint az ArcelorMittal és a Nippon Steel & Sumitomo Metal által alkotott konzorcium már megegyezett a Thssenkrupp alabamai üzemének megvásárlásáról 1,95-1,97 milliárd dollár értékben. Más hírek szerint a vételár ennél alacsonyabb, mindössze 1,5 milliárd dollár, amit a konzorcium két tagja egyenlő arányban fog megfizetni. Hivatalos bejelentés december elején várható. Amennyiben sikerül lezárni a tranzakciót, annak pozitív hatása lehetne a Thyssenkrupp árfolyamára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.