BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehéz idők a távközlési szektorban

Az összesített árbevétel és a nyereség is csökkent tavaly a meghatározó hazai távközlési cégek szegmensében, az eredményeken érződött a szektort sújtó különadók hatása. Távközlési és közműadóra a Telekom több mint 33 milliárd forintot költött, a Telenor pedig 60 milliárd forintos osztalékot fizet.

A múlt évben összesen közel 929 milliárd forintnyi árbevételt értek el a Világgazdaság által megvizsgált nagy távközlési cégek, ami minimális, egy százalék alatti csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Jóval nagyobb volt a zuhanás a Magyar Telekom, a Telenor, a UPC, az Invitel és a Digi együttes nyereségében: míg 2013-ban együttesen még 59 milliárd forintos profitról számoltak be, addig tavaly közel negyedével volt kisebb az öt társaság összesített adózott eredménye. (A piac meghatározó szereplői közé tartozó Vodafone üzleti éve március 31-én zárult, a szolgáltató még nem hozta nyilvánosságra a 2014/2015-ös adatait.)

A Magyar Telekom 626,45 milliárd forintos bevételt ért el a múlt évben, ez 1,7 százalékos visszaesést jelentett éves összehasonlításban. Lényegesen jobban alakult az adózott eredménye: 11 százalékkal, 32 milliárd forintra nőtt. A legnagyobb hazai távközlési cég a múlt évben 25,8 milliárd forintnyi távközlési és 7,6 milliárd forint közműadót fizetett be, ez a két tétel összesen 2,1 milliárd forinttal volt több, mint 2013-ban.

A mobiltelefonok értékesítése meghatározó szerepet játszott abban, hogy a Telenor növelni tudta tavaly az árbevételét, 1,15 százalékkal. A társaság adózott eredménye ugyanakkor visszaesett, a 2013-as közel 28 milliárd forintról 24 milliárdra. A cég közlése szerint a távközlési szektort terhelő különadók is jelentős hatást gyakoroltak a vállalat eredményére. A Telenor május 19-i közgyűlésén a részvényesek úgy döntöttek, hogy a 2014-re 60 milliárd forintnyi osztalékot fizet a társaság.

A UPC 8 milliárd forintos veszteséggel zárta a múlt esztendőt – 2013-ban még 14 milliárd forintos volt a mínusz. A vállalat feltüntetett vesztesége – hasonlóan az elmúlt évekhez – az anyacége által nyújtott hosszú távú hitel kamata miatt ilyen magas. Pozitív fejlemény, hogy a működés területén sikerült javítani, az üzleti eredmény több mint duplájára, 8,7 milliárd forintra nőtt. A vállalat 58,9 milliárd forintos árbevételt ért el 2014-ben, ami közel egymilliárddal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az Invitelnél is egyszeri tételek befolyásolták az eredményeket. A vállalat 2013-ra még 11,8 milliárd forintos adózott eredményt mutatott ki (ekkor elengedték az anyacég felé fennálló kötelezettségek egy részét), míg tavaly 8,6 milliárd forint volt a veszteség. Az Invitel sokat javított működési hatékonyságán: így is 1,1 milliárd forintos volt tavaly az üzemi veszteség, ám egy évvel korábban még közelítette a 6,5 milliárdot.

A Digi Távközlési és Szolgáltató Kft. közel kétmilliárddal, 39,4 milliárd forintra növelte bevételét, nyeresége közel 10 százalékkal, ötmilliárd forintra nőtt.

Csökkent a digitális szakadék

A felnőtt magyar internetezők 87 százaléka naponta többször is fellép a világhálóra – derül ki az eNET és a Telekom kutatásából. A felmérés szerint a rendszeresen netező nagyvárosiak több mint fele, a kisebb településeken élőknek viszont csupán 41 százaléka használja több mint tíz éve az internetet. Mára azonban a két csoport internethasználatának gyakorisága kiegyenlítettebbé vált, a nagyvárosiak 89 százaléka, a kisebb településeken élőknek pedig 86 százaléka naponta többször netezik.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.