Megeshet, hogy még évekig nem épül Magyarországon szélerőmű. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter áramtörvény-módosító javaslata szerint ugyanis erősen megszigorodnának a technológia telepítés feltételei, a szakminisztérium pedig nem tartja indokoltnak ilyen új létesítmények felállítását.
A befektetők viszont ugrásra készen várják az új szélkapacitás-tendereket azóta, amióta kiderült: a zöldenergiának új támogatási rendszere lesz. „Igaz, az energiahivatalnak az új rendszerben sem kötelezettsége, csupán joga lesz kiírni a pályázatokat, de e lehetőségre a szélkapacitások esetében a szakma egyfajta ígéretként tekintett, mert ilyen létesítményekre 2006 óta nem adtak ki engedélyt, és mert az általános szakmai vélekedés szerint a hazai áramrendszerben lenne helye új szélkapacitásoknak” – válaszolt a Világgazdaságnak az Alteo Group vezérigazgatója, Ifj. Chikán Attila. A szakember rámutatott, hogy azok a legújabb politikusi bejelentések, amelyek szerint a hazai villamosenergia-rendszernek most nincs igazán szüksége szélerőművekre, az időtávról nem szólnak. Márpedig tervezni a 2020 utáni évekre is kell.
Mivel a VER képességei 2008 óta összességében nem javultak, biztosan többletkiadással járna, ha a rendszernek sok új, időjárásfüggő termelőegységet is kezelnie kellene. Ráadásul ma a 2008-asnál sokkal kevesebb olyan erőművi tartalék kapacitás van az országban, amellyel megtartható a VER egyensúlya az ingadozó szélenergia-termelés mellett is. Márpedig 2008-ban is az volt a szélkapacitások bővítésének fő akadálya, hogy nincs elég visszafogható tartalék kapacitás az országban, amit le lehetne kapcsolni, ha túl sok szélenergia termelődik.
„Egyáltalán nem kell temetni a hazai szélenergiát. A ma működő egységek 7-8 évesek, de 20-25 évig üzemképesek. Legfeljebb 15 évig vagy a megtérülésükig jár utánuk áramátvételi ártámogatás, de szakmai oka ezután sem lesz a leállításuknak. A fő költségük ugyanis a karbantartás, ami megawattóránként 6 euró körül van, és a teljes működési költségük sem több megawattóránként 8-9 eurónál. Még akkor is megéri ezeket az erőműveket működtetni, ha rájuk terhelik a szabályozásuk miatti, rendszerirányítási többletköltségeket” – magyarázta Chikán.
Az Alteónak is vannak szélerőművei, amelyek más megújuló és gázüzemű áramtermelő egységekkel közös rendszerben, összehangoltan működnek. Rendelkezik a cég az összehangolást végző, úgynevezett virtuális erőművel is. Ifj. Chikán Attila szerint az országban működő szélkapacitásokat is célszerű lenne más kiserőművekkel közös portfólióban kezelni, miután lejár a támogatásuk. Várható, hogy a támogatási időszak lejártát követően a létesítmények egy részétől majd meg akarnak válni tulajdonosaik. A vezérigazgató nem titkolta, hogy az Alteo is szívesen megjelenne a vevői oldalon, ha talál előnyöket ígérő, eladandó szélerőműveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.