Felzavarta az állóvizet a piacokon a Fed márciusi üléséről szerdán este kiadott jegyzőkönyve, amelyből kiderült, hogy a jegybankárok már tervezgetik a válság nyomán felduzzadt mérleg csökkentését. A dollár gyengült, estek a Wall Street-i részvényindexek, és lefelé ereszkedtek az állampapírhozamok is, hogy aztán csütörtökre minden folyamat az ellenkezőjébe csapjon át. A befektetők azon tanakodtak, vajon a jegybank kivonulása az állam- és jelzálogpapír-piacról a kisebb kereslet miatt nem emeli-e meg a hozamokat, s emiatt nem kényszerül-e a Fed a tervezettnél lazább kamatpályára.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Az eszközvásárlásra szánt havi hatvanmilliárdos keretösszeg marad az eurózónában - Kép: Reuters[/caption]
Az amerikai jegybank több menetben hirdetett meg mennyiségi könnyítési intézkedéseket, amelyek nyomán a 750 milliárdos mérlege 4200 milliárdra ugrott. Az állam- és jelzálogpapírok havi vásárlásával a Fed még 2014 végén felhagyott, ám mérlegét nem csökkentette, mert a lejáratkor befolyó összeget újra befektette, elsősorban jelzálog-fedezetű értékpapírokba. A 0 százalék közelébe levitt kamatot 2015 decembere óta háromszor emelte, legutóbb márciusi ülésén helyezte át a 0,75–1,0 százalékos sávba. S ahogy kúszik följebb az irányadó kamat a teljesnek tekintett foglalkoztatási helyzetben és a 2 százalékos célhoz közelítő inflációs környezetben, úgy merül fel a kérdés, milyen iramban és milyen piaci üzenetek közepette lehetne a mérleget is a normális szintre visszaállítani.
Elemzők azt remélik, hogy a júniusi ülésen bővebb tájékoztatást kapnak. Jelenleg havonta 20-30 milliárd dollárt fektet be újra a Fed. Jövőre 425, 2019-ben pedig 352 milliárdnyi értékpapír jár le, s a jegybanki vezetés eddig arra utalt, hogy a futamidő végéig portfóliójában tartja a papírokat, vagyis eladóként nem jelenik meg a piacon. A Fed számára az a legegyszerűbb ha a mérlegének leépítését úgy végzi, hogy nem újít meg minden lejáratot.
Ha a Fed felhagy a vásárlásokkal – mondta a Financial Timesnak Subadra Rajappa, a Société Générale amerikai elemzője –, akkor a kereslet mérséklése révén lenyomhatja az értékpapírok árfolyamát, vagyis emelheti azok hozamát, éppen akkor, amikor az Európai Központi Bank (EKB) is a kimeneten töpreng.
Az EKB legutóbbi üléséről tegnap jelent meg a jegyzőkönyv, amelyből kiderült: a márciusi ülésen a vita arról folyt, hogy az európai jegybanknak a gazdasági helyzetről jóval derűlátóbban kellene nyilatkoznia, s felvetődött, ne finomítsák-e a közleményt azon utalás elhagyásával, hogy a kamat még lejjebb is mehet, ha szükséges. A többség azonban a nemzetközi kockázatokra hivatkozva ezt korainak tartotta. Ám Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke egy friss nyilatkozatában azt mondta: a javuló gazdasági helyzetben lassan levehetné a lábát a gázpedálról az EKB, s jövőre akár felhagyhatna az eszközvásárlásokkal.
Mario Draghi az EKB elnöke ugyanakkor tegnap ismét megerősítette: a jegybank kitart az áprilistól havi 60 milliárd euróra mérsékelt eszközvásárlások mellett az év végéig, vagy szükség esetén akár tovább is. A történelmi mélyponton álló kamaton sem változtat, amíg az eurózóna fellendítését és a 2 százalékos inflációs cél elérését serkentő mennyiségi lazítószakasz véget nem ér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.