BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
World Climate Conference COP29 in Baku

COP29: a gazdag országok adakoznának - a szegények a duplapénzt is keveslik

Két hete tartanak a nemzetközi klímavédelmi tárgyalások. Bár a Nyugat a COP29-en bejelentette, hogy megduplázná az éghajlati segélyeit, a kiszolgáltatott országok keveslik a támogatásokat, a legnagyobb szennyezők pedig bezárnák a pénztárcájukat.

Az ENSZ hétvégébe nyúló éghajlati tárgyalássorozatán mély szakadék alakult ki a gazdagabb és a szegényebb országok között a klímaváltozásnak leginkább kiszolgáltatott nemzetek megsegítésére szánt támogatások kérdésében. A COP29 patthelyzethez ért, és kérdéses, hogy a nemzetközi találkozón születik-e megegyezés az egyre sürgetőbb ügyben – írta a BBC.

World Climate Conference COP29 in Baku
A COP29-en a szegényebb országok a duplapénzt is keveslik / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Bár a találkozó előtt az országok képviselői abban bíztak, hogy az éghajlatváltozás által okozott egyre sürgetőbb problémák miatt a beterjesztett ügyekben a nemzetközi közösség gyorsan dönt, két hétbe telt, míg a tárgyalások eljutottak a legfontosabb kérdésekhez:

  • az éghajlatvédelmi finanszírozáshoz;
  • valamint a szén-dioxid-kibocsátás globális csökkentéséhez.

Péntek reggel a gazdagabb országok képviselői óriási lépést jelentettek be a klímaváltozás elleni harcban: több mint kétszeresére, évi 250 milliárd dollárra emelnék a fejlődő országoknak nyújtott éghajlati támogatások összegét.

A szegény országok azonban visszautasították ezt az ajánlatot, mondván, hogy túl alacsony.

A leghangosabban a kis szigetországok képviselői tiltakoztak, akik a tengerszint-emelkedés első számú áldozatai lennének. „Mélységesen csalódottak”, és szerintük a nyugati óriástámogatás „megvetést tanúsít a sebezhető népek iránt”.

A fejlődő országok ugyanis úgy vélik, 2035-ig 1,3 ezermilliárd dollárra van szükségük ahhoz, hogy megbirkózzanak a „felmelegedő világ növekvő hatásaival”, és nagyobb lépéseket tegyenek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére.

A legjobban érintett országok természetesen elvárják, hogy a gazdagabb nyugati országok állják a cechet, bármiféle megtérülés ígérete nélkül.

Mocsárba ragadt a COP29

A kibocsátáscsökkentés megoldásának kérdésében pedig a legnagyobb szennyezők húzták be a kéziféket:

  • Kína kitart amellett, hogy feltörekvő gazdaságként neki nem is kellene részt vennie az akcióban;
  • India és Pakisztán ritka egyetértésre jutott, amikor nyugati támogatást követeltek a fejlesztésekhez;
  • sok fejlődő gazdaság pedig azzal érvelt, hogy az őket sújtó megélhetési válságok miatt idejük és pénzük sincs a reformokra.

Az erről szóló tárgyalások péntek este túllépték a hivatalos záró időpontot, így nem lehet tudni, hogy mikor – vagy egyáltalán – születik-e megállapodás az ügyben. Úgy tűnik azonban, az ENSZ legutóbbi klímavédelmi találkozójának résztvevői ugyanazokba a vermekbe esnek bele, mint az elmúlt években mindig.

Már Izrael is Trumpnak könyörög: ne lépjetek ki a párizsi egyezményből!

Tel-Avivnak a katonai támogatás mellett a zöldberuházások is kiemelten fontosak. A közel-keleti konfliktus azonban a COP29 klímatárgyalásokon is megkerülhetetlen témává vált, ahol Izraelnek folyamatosan védekeznie kellett.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.