Ferenc pápa részt vesz a legfejlettebb ipari államokat tömörítő G7-ek idei csúcstalálkozóján, amelyen a mesterséges intelligencia (MI) jelentette kihívásokat is megvitatják – jelentette be pénteken Giorgia Meloni olasz kormányfő. A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a katolikus egyházfő az idén már figyelmeztetett az MI veszélyeire, és többször sürgette egy átfogó, globális szabályozás szükségességét.
A csúcstalálkozót június 13. és 15. között rendezik a dél-olaszországi Puglia régióban az Egyesült Államok, Németország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Kanada és Japán első számú embere, valamint néhány meghívott vendég részvételével.
Ez az első alkalom, hogy a katolikus egyházfő rész vesz a G7 munkájában
– hangsúlyozta Meloni videóüzenetében. A pápa az MI-nek szentelt eseményen lesz ott, ami Meloni szerint „korunk legnagyobb antropológiai kihívása”.
„Meggyőződésem, hogy őszentsége jelenléte meghatározó módon hozzájárul majd egy etikus és kulturális szabályrendszer felállításhoz a mesterséges intelligenciát illetően” – jelentette ki a miniszterelnök, aki a G7 soros elnöke.
Rómában a héten fogadtak el egy törvény, amelynek célja lefektetni az alapszabályokat az MI alkalmazásához, befektetéseket irányoz elő a szektorban, és intézkedéseket is tartalmaz a mesterséges intelligenciával kapcsolatos bűncselekmények esetében.
„Ez a technológia nagy lehetőségeket kínál, de hatalmas kockázatokkal is jár, és elkerülhetetlenül hatással van a globális egyensúlyra” – idézte a Reuters Melonit.
A pápa már tavaly, majd idén januárban is beszélt az MI-vel kapcsolatos félelmeiről és reményeiről. Bár sürgette az embereket, hogy ideiglenesen „tegyék félre a katasztrofális jóslatokat és azok zsibbasztó hatásait” az új dolgokkal kapcsolatban, háromoldalas üzenete többnyire vészjósló volt, figyelmeztetve a „kognitív szennyezésre”, amely eltorzíthatja a valóságot, hamis narratívákat népszerűsíthet, és ideológiai visszhangkamrákba zárhatja az embereket.
Egy hónappal korábban
jogilag kötelező erejű nemzetközi szerződést sürgetett a mesterséges intelligencia szabályozására,
mondván, hogy az algoritmusok nem léphetnek az emberi értékek helyébe, és figyelmeztetett az emberi létet fenyegető „technológiai diktatúrára”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.