Szerző: Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője
Az oltóanyaggyártó bejelentette, hogy három kísérleti vakcinájuk is a végső klinikai fázisba ért. Az egyik ilyen vakcina a súlyos gyomorpanaszokat okozó norovírus elleni, a másik az Epstein–Barr-herpeszvírus elleni, a harmadik pedig a bárányhimlőt és övsömört okozó Varicella-Zoster vírus elleni. Becslések szerint a norovírus okozta gyomorinfluenza évente 200 ezer halálesetet és jelentős egészségügyi kiadást okoz, az Epstein–Barr látens vírus jelentősen növeli a daganatos megbetegedések kockázatát, míg az övsömör elleni vakcina azért lehet fontos, mert a gyermekkorban megszerzett védettség 50 éves kor felett nagymértékben csökken. Emellett szintén
pozitív hír volt, hogy a Blackstone Life Sciences 750 millió dolláros forrást biztosít a Modernának az influenza elleni vakcina fejlesztésére,
amelyért egy számjegyű százalékos kifizetéseket fognak kapni az értékesítések után. A menedzsment az influenza elleni vakcinák teljes piacát idén 7 milliárd dollárra becsüli, ami az új típusú oltások megjelenésével évi 10 milliárd dollárra növekedhet. A tervek szerint az idei évben a Moderna összesen 4,5 milliárd dollárt fog költeni kutatás-fejlesztésre, és közölték, hogy igény esetén fontolóra vehetik az említett projektfinanszírozási modellt más kísérleti vakcinák esetében is, ami felgyorsíthatja a kutatási folyamatokat.
A technikai kép is rendkívül izgalmas, hiszen hosszú idő óta a 115 dolláros szint képez meghatározó ellenállást a Moderna árfolyamában, utoljára tavaly július végén járt felette a jegyzés. A 115 dolláros ellenállás szignifikáns áttörése esetén erőteljesen pozitívvá válna a kép. Ekkor a következő ellenállási szintek 127, 142 majd 160 dollárnál adódnának, míg erős támaszt a 200 napos mozgóátlag jelent 100 dollár közelében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.