Szlovákia hamarosan bevezetheti a négynapos munkahetet – erről beszélt Robert Fico szlovák kormányfő a davosi Világgazdasági Fórumon. A miniszterelnök az érvek között hozta fel, hogy a Covid-járvány óta sok cég álláspontja is megváltozott a kérdésben.
Mivel rengetegen dolgoztak otthonról, rugalmasabbak lettek – tette hozzá Fico. Erik Tomás munkaügyi miniszter szerint, ha a témával érdemben foglalkozni kezdenek, akkor ahhoz ragaszkodni fog, hogy a rövidebb munkahét ne vezessen kisebb bérekhez.
Szerinte az is felmerülhet, hogy esetleg négy napon át tízórás legyen a munkaidő.
A szlovák Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) már tavaly megnyitotta a vitát a négynapos munkahétről. Monika Uhlerová szakszervezeti elnök úgy fogalmazott: nem az a kérdés, hogy rövidebb lesz-e a munkaidő, hanem hogy az milyen formában valósulhat meg. Viszont a szakszervezetek jelezték, a tízórás munkaidőbe nem egyeznek bele.
Érdekes, hogy egy tavaly, a lakosság körében végzett felmérés szerint a válaszadók több mint fele nem támogatta a négynapos munkahetet.
Az AKO közvélemény-kutató intézet szeptemberi felmérése azt mutatja, hogy a megkérdezettek 49 százaléka úgy véli, a gazdaságnak nem tenne jót a négynapos munkahét, mindössze 41 százalékuk értékelte pozitívan, 10 százalék pedig nem tudott a kérdésre válaszolni.
Másrészt a szlovák munkaadók sem lelkesednek az ötletért, mivel úgy vélik, hogy súlyosbítaná a már meglévő problémákat. Martin Hosták, a Munkaadók Országos Uniójának (RÚZ) főtitkára elmondta: napjainkban Szlovákiában több mint 82 ezer munkavállaló hiányzik, így a munkaadók hosszú távon nem tudják betölteni a több tízezer betöltetlen állást. Szlovákiában tavaly kísérleti jelleggel az Erste-leány Szlovák Takarékpénztár (SLSP) és az NN biztosító bevezette a négynapos munkahetet azzal, hogy maradt a 40 órás munkahét. Szlovákiában elvileg van némi mozgástér, mivel az Eurostat adatai szerint 2022-ben a hetente átlagosan ledolgozott munkaórák száma 39,6 óra, miközben az uniós átlag 37,5 óra.
A lényeg: Robert Fico felvetése csupán elméleti jellegű, e téren semminemű hatástanulmányok nem készültek, és szakmai egyeztetések sem kezdődtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.