A Titanic leggazdagabb utasa, John Jacob Astor aranyórája 1,175 millió fontért (több mint 534 millió forint) kelt el a brit Henry Aldridge & Son aukciósház árverésén. Ebből 900 ezer font volt az tárgy ára, a fennmaradó részt az adók és a különböző díjak teszik ki. Az órát eredetileg 150 ezer fontért kiáltották ki, vagyis hatszoros áron vásárolta meg egy ismeretlen amerikai üzletember, az adókat figyelembe véve pedig több mint hétszeresét fizette.
A vagyonos gyűjtők előszeretettel zsákolják az évtizedekkel ezelőtt jéghegynek ütközött és elsüllyedt luxus óceánjáróról származó relikviákat. Például 1,1 millió fontért szerezte meg egy üzletember azt a hegedűt, amelyen a Titanic zenekarvezetője játszott. A hangszer tokja pedig az adókkal együtt 366 ezer fontért kelt el, de az aukciósházak számos árverést szerveznek,
egy kabin kulcsa például 140 ezer fontot ért egy ismeretlen gyűjtőnek.
A Titanic 112 évvel ezelőtt, 1912. áprilisban 15-én süllyedt a tenger mélyére, a világtörténelem leghíresebb tengeri katasztrófájában a 2200 utas és tengerész közül 1500-an hunytak el. A monstrum 1912. április 10-én futott ki a brit Southampton kikötőjéből, majd a franciaországi Cherbourg és az írországi Queenstown érintésével New Yorkot vette célba.
Az addig soha nem látott nagyságú óceánjáró nem számított a leggyorsabb hajónak, de a hírnév miatt hat nap alatt akarta teljesíteni a távot. Emiatt a Titanic a rövidebb idő alatt megtehető északi útvonalon és a biztonságosnál nagyobb sebességen haladt célja felé. Az enyhébb tél miatt több jégtábla is sodródott a vizeken, az acélszörny pedig április 14-én éjfél előtt nekiütközött egy jéghegynek.
Előbb a Titanic orra süllyedt a tengerbe, majd a hajó teste kettétört, éjjel két óra után pedig a monstrum teljesen a hullámsírba merült. A mentőcsónakok a 2206 utasból 705-nek nyújtottak menedéket, őket a Carpathia nevű gőzös mentette ki a jeges óceánból. A többiek, Edward John Smith kapitánnyal együtt nem élték túl a katasztrófát, a hajó két nagyobb roncsa 3800 méter mélyen fekszik.
A tragédiát számos könyv és film dolgozta fel. Az amerikai üzletember, feltaláló és író, John Jacob Astor felesége megmenekült, de a 47 éves férfinak nem jutott hely a mentőcsónakokban. Utoljára más utasokkal beszélgetve és cigarettázva látták a fedélzeten, testét egy héttel később találták meg. A 14 karátos aranyórája visszakerült a családhoz, és a fia viselte haláláig.
Baltimore-i hídomlás: előkerült egy több száz éves törvény, amelyre a Titanic elsüllyedésekor is hivatkoztakA baltimore-i hídomlás híre és a körülötte kialakult botrány bejárta az egész világot, viszont azt senki nem gondolta volna, hogy az ügynek a Titanic elsüllyedéséhez is lesz köze, valamint hogy egy kétszáz éves amerikai törvény is előkerül. A Baltimore-i híd összeomlása mögött álló hajózási társaság ugyanis 3 milliárd dollárról (1,1 ezermilliárd forint) 43 millió dollárra (közel 16 milliárd forint) kívánja csökkenteni kötelezettségeit egy, az amerikai polgárháború előtti törvényre hivatkozva. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.