Felesleges a részvények év végi fellendülésében bízni – véli Michael Wilson, a Morgan Stanley-től, aki a legutóbbi intézményi befektetői felmérésen a legjobb portfólióstratégaként végzett.
Szerinte ugyanis hibás az elemzői konszenzus, amely szerint a részvénypiacok ralizhatnak az év hátralévő részében. Különvéleményét az egyre alacsonyabb vállalati eredményvárakozásokkal, valamint a romló fogyasztói és üzleti bizalmi mutatókkal támasztotta alá.
Pesszimizmusát technikai elemzéssel is igyekezett megerősíteni, felhívva a figyelmet arra, hogy az S&P 500 index a július végi lokális csúcstól már 10 százalékkal esett. A hogyan továbbról valószínűleg az eredményszezon dönt, kiderül, hogyan teljesítenek a tőzsdén jegyzett cégek olyan ellenszélben, mint a magas kamatkörnyezet.
Wilson szerint a negyedik negyedéves profitvárakozások, mint ahogy a teljes 2024-es évi prognózisok, egyértelműen túl magasak, még egy jól teljesítő gazdasági környezetben is túl optimistának tekinthetők.
A stratéga azt várja, hogy a közeljövő nem hoz enyhülést sem a monetáris, sem a fiskális politikában, mindkettő nyomás alá helyezi a vállalati eredmények alakulását. Wilson megállapítja azt is, hogy a Federal Reserve szigorító lépései még csak most éreztetik hatásukat a gazdaság egészében, a részvénypiacon viszont már bőven megvan a hatása:
a kamatkörnyezet alakulására érzékeny részvények alulteljesítők, míg a defenzív szektorok, valamint az energetikai papírok szépen jönnek föl.
A legszélesebb körben tartott részvényekre azonban egyelőre nem lehet panasz, az Apple-, a Microsoft-, az Alphabet-, az Amazon- és a Tesla-papírok idei teljesítménye bőven felülmúlja az S&P 500 index alakulását.
A Tesla-részvényekkel idén duplázni is lehetett , de még ezt is felülmúlta az Nvidia (183 százalékkal), valamint a Meta (138 százalék). Az éllovas részvények közt nagy visszatérők is helyet kaptak, így a mélyből felkapaszkodó tengeri luxushajóutat szolgáltatók, mint a Royal Caribbean Cruises (70 százalékos árfolyampluszal) a Carnival Corporation (40 százalék) és az Airbnb (34 százalék).
Az S&P 500 index ugyan lefelé csorog augusztustól, de még így is 7,7 százalék maradt az év egészét nézve. Otrombább a kép, ha
az egyenlő súlyozású SNP 500-at veszik a befektetők górcső alá, amely 5,3 százalékos mínuszban van és idei mélypontján forog az árfolyama.
De ha a fő indexet nézzük, ott sem rózsás a kép: októberben 4 százalékkal esett eddig a vezető amerikai tőzsdemutató. Az egyik magyarázat erre az, hogy a negyedik negyedévre vonatkozó becsléseket a szokásosnál nagyobb mértékben – ezúttal 1,9 százalékkal – módosították lefelé az elemzők. Továbbá nyomás alá helyezte a részvényeket a kötvényhozamok emelkedése és a geopolitikai aggodalmak. Még nincs vége az októbernek, de
nagyon úgy néz ki, hogy 6 éve a legrosszabb októbert zárhatják az amerikai részvénypiacok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.