Derült égből villámcsapásként érte a Magyar Telekom befektetőit, hogy a társaság csütörtökön, egy héttel a tervezett időpont előtt lemondta a korábban meghirdetett 24 milliárd forint értékű részvény-visszavásárlási aukcióját.
A részvényárfolyam 2,6 százalékkal bukott alá a pénteki kereskedés elején, a tőzsdei kapitalizáció ezzel nagyjából az aukcióban szereplő keret összegével apadt.
Vagyis a piac már kész tényként könyvelte el a közvetett részvényesi juttatás elmaradását. Pedig a társaság előző napi közleményében jelezte, továbbra is elkötelezett a május 23-ára kitűzött részvény-visszavásárlás mellett, és vizsgálja a megvalósítás időzítését és módját.
A társaság előtt több lehetőség is áll, hogy a több tízmilliárdos összeget a céljainak megfelelően használja fel.
Nem valószínű, hogy ezt az összeget osztalék formájában fizeti majd ki a társaság, ez lenne a legmeglepőbb forgatókönyv
– latolgatta a lehetőségeket a Világgazdaság kérésére Varga Dániel, a K&H Értékpapír elemzője.
Az viszont elképzelhető, hogy végül egy másik kereskedelmi platformon keresztül vezényli le a részvényaukciót a Magyar Telekom, amennyiben az európai uniós szabályozás erre lehetőséget ad, ez azonban egyelőre kérdéses.
A legvalószínűbbnek így az az opció tűnik a szakértő szerint, hogy – az OTP-hez vagy a Richterhez hasonlóan – egy hagyományos visszavásárlási program keretében, folyamatosan vásárolja vissza a piacról a papírokat a társaság.
Ez az aukcióval ellentétben egy időben hosszabban elnyújtott vételi erőt jelentene, de eredményét tekintve nem lenne kedvezőtlenebb a befektetőkre nézve, mint az előbbi – mondta Varga Dániel.
A K&H Értékpapír elemzője pozitív üzenetként értékeli, hogy a vezetőség továbbra is elkötelezett a februárban meghirdetett részvény-visszavásárlás mellett, és hogy vizsgálja a megvalósítás lehetőségeit. Varga Dániel szerint a részvényesi juttatások továbbra is fókuszban maradhatnak a Magyar Telekomnál.
A mostani bejelentés a távközlési társaság fundamentumait nem érinti az elemző szerint, a K&H Értékpapír anyavállalata, a Patia Finance pedig továbbra is optimista a részvény kilátásait illetően. Intézményi céláruk 1210 forint, ami a csütörtöki záróárhoz képest 26 százalékos, a péntek kora délutáni jegyzéshez képest pedig bő 28 százalékos felértékelődési lehetőséggel kecsegtet. A magas hozampotenciál miatt vételre ajánlják a részvényt.
Azt gondoljuk, hogy nagy valószínűséggel már megvizsgálták a lehetőségeket, s találtak is valamiféle megoldást vagy megoldásokat, de azok teljes jogi átvilágítása nyilván időt vesz igénybe. Várakozásunk szerint belátható időn – néhány héten – belül várható valamiféle aukció
– vélekedett Miró József, az Erste vezető elemzője.
A szakértő szerint így valószínűleg nem indokot a mai, túlzónak mondható negatív árfolyamreakció, és azok adhatnak el most részvényeikből, akik az aukcióban terveztek részt venni.
Az osztrák bankháznál egyelőre nem számolnak azzal, hogy a cég a piacon próbálja megvenni a részvényeket az elkövetkező egy évben – ami a napi forgalom mintegy 15 százalékára rúgna–, de azzal sem, hogy osztalékként fizeti ki ezt a pénzösszeget. Utóbbi valamivel több, mint 24 forint lenne részvényenként.
Az Erste értékelése szerint a hír rövid távon negatív a részvényárfolyamra nézve, kommentárjukban ugyanakkor kiemelik, hogy a közgyűlés idén áprilisban 18 hónapra adott felhatalmazást saját részvény vásárlására. Az osztrák bankház árfolyamvárakozása 910 forint, ami alapján öt százalékkal lehet túlértékelt a papír.
Az aukcióra azért nem kerülhet sor a tervezett időpontban és formában, mert egy uniós rendelet módosításával a közelmúltban változtak a befektetési vállalkozásokra vonatkozó kereskedési kötelezettség technikai szabályai, a Magyar Telekom így nem használhatja a Budapesti Értéktőzsde MMTS1 aukciós kereskedési rendszerét a részvény-visszavásárláshoz. A jogszabály-módosítás érinti az UniCredit Bank Hungaryt is, amely megbízott ajánlattevőként segédkezett volna az aukció során.
A vonatkozó, pénzügyi eszközök piacairól szóló 648/2012/EU rendeletből az átláthatósági követelmények miatt kikerült egy OTC-piacokra vonatkozó passzus, ami eddig lehetővé tette a ilyen részvényaukciók végrehajtását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.