BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érettségi: közepes nehézségű, de jól megoldható volt a magyar írásbeli – holnap jön a matek

Okozott meglepetéseket és kellemetlen pillanatokat a magyar írásbeli feladatsora, de azért nem volt megoldhatatlan. Az érettségi vizsgák első kötelező darabja után azt mondták az elemző szakpedagógusok, hogy az eddigiektől eltérő képességekre is kellett támaszkodni, ám összességében sem könnyebbnek, sem nehezebbnek nem mondanák a teljesítést. Kedden, azaz holnap a matematika következik.

Feltétlenül újszerű volt a mai írásbeli magyar érettségi és nem könnyű, de azért nem is megoldhatatlan – ekként vélekednek a megkérdezett szaktanárok.

Budapest, 2024. május 6.Egy diák a középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi vizsgán a budapesti Fasori Evangélikus Gimnáziumban 2024. május 6-án. MTI/Máthé Zoltán
Megugorható volt az érettségi magyar írásbelije / Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Közép- és emelt szinten is 100 pontot érő feladatsort kellett megoldani 240 perc alatt.

Középszinten két részre oszlottak a teendők. Az elsőben szövegértési-nyelvtani feladatsort, valamint irodalmi műveltségi tesztet kellett megoldani. A második, szövegalkotásról szóló részben pedig két 400-800 szó terjedelmű feladat, egy műelemzés, illetve egy témakifejtő esszé közül lehetett választani.

Az első rész témái közé tartozott:

  • Ady Endre,
  • Antigoné,
  • grammatika,
  • könyvekről szóló szöveg, illetve lyukas szöveg,
  • memoriterek,
  • stílusok.

A második részben Karinthy Frigyes novelláját, Az olasz fagylaltost lehetett elemezni, akik viszont az esszét választották, azok Babits Mihály költészetéről írhattak véleményt.

A szakértői vélemények szerint itt-ott nehéz, de azért megugorható volt az idei magyar érettségi is.

Mindenki tudhatta, hogy változik az érettségi

Laptársunk, a Mandiner által megkérdetett pedagógus, az ELTE Tanító- és Óvóképző Karának egyetemi adjunktusa, Lózsi Tamás szerint a mostani vizsga sem nehezebb, sem könnyebb nem volt, mint a korábbiak – viszont sokban más. Ezt alátámasztja, hogy az idei az első alkalom, amikor azon diákok vizsgáznak, akik már a 2020-as Nemzeti Alaptanterv alapján tanultak, most pedig a megújult vizsgarendszer szerint érettségiznek.

Ezen változásokra a szakértő példaként hozta, hogy tavaly még a vizsga része volt a gyakorlati szövegalkotás, amit idénre felváltott az irodalmi teszt.

Ez nem érhette meglepetésként a diákokat, régóta tudni, hogy ez lesz a követelményrendszer. Arról lehet vitatkozni, mennyire jó ez a változtatás

– folytatta Lózsi Tamás, aki személy szerint sajnálta a gyakorlati szövegalkotás kikerülését, ugyanakkor az Antigonéról, illetve Ady Endréről úgy vélekedett, hogy a törzsanyag részét képezik.

Holnap a matematika következik / Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Az Eduline oktatási szakhonlap által felkért javítótanár szerint az első szakaszban kapott szöveg nem nehéz és feltűntek a szokásos, kifejezetten a szöveg megértéséhez kapcsolódó feladatok is, viszont a leíró 

grammatikát és egyéb nyelvtani elemeket számon kérő feladatok bonyolultak, sőt, egészen ijesztőek voltak. 

Az elemzés sem volt rossz választás

Szintén újdonság volt a lyukas szöveg kitöltése, amely során egy ismert mű hiányzó részeit kellett behelyettesíteni. Lózsi Tamás erre azt mondta: ez a legkevésbé diákbarát, ugyanakkor olyan szempontból segítő lehet, hogy nem egy mű teljes szövegét kell leírni, csupán néhány jellemző szót kell pótolni, ezért ha korábban megtanulták a verseket, akkor ez megugorható.

Új és itt-ott nehéz, ám nem teljesíthetetlen volt a magyar írásbeli / Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Az adjunktus azzal folytatta, hogy a második szakaszban választható műelemzés vagy esszéírás közül ő talán 

az elemzést választotta volna, mert világos szempontrendszer szerint elkészíthető.

Lózsi Tamás összességében úgy vélte: közepes nehézségű, de jól megoldható írásbeli feladatsort kaptak a most érettségizők.

Az összes vizsga teljes és részletes menetrendje megtekinthető az Oktatási Hivatal honlapján, akárcsak a közép-, illetve emelt szintű feladatlapok és a javítási-értékelési útmutatóik – egy nappal a megírt vizsgák után.

Kedden, azonban holnap a matematika, szerdán a történelem következik.

Nem szólaltak meg a szirénák az érettségi alatt

Az érettségi vizsgák miatt májusban nem a hónap első hétfőjén, hanem a másodikon lesz szirénapróba vármegyénkben – tájékoztatott Köves Péter, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Mint mondta, május 13-án, hétfőn ellenőrzik a veszélyes üzemek másfél kilométeres körzetébe telepített MoLaRi, azaz Monitoring és Lakossági Riasztó Rendszer, valamint a paksi atomerőmű harminc kilométeres körzetébe telepített LTRR, azaz Lakossági Tájékoztató és Riasztó Rendszer szirénáit – derült ki a TEOL cikkéből.

Előbb a MoLaRi rendszer tesztje lesz 11 órakor, majd 13 órakor az LTRR szirénák „morgató”, azaz csökkentett üzemű próbái törik meg a csendet. A „Figyelem, ez próba, figyelem, ez próba” felhívás után egy hat másodpercig tartó mélyről induló, fel, majd lefutó hangjelzést hallhatunk. „A próbának vége, a próbának vége” felhívással zárul a fent említett rendszerek tesztelése.

A lakosságnak a próbákkal kapcsolatban semmiféle teendője nincs.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.