A világgazdaság idén és jövőre is 3,2 százalékkal bővülhet – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) áprilisi jelentéséből. A Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) szerint Európa legnagyobb gazdaságában, Németországban 2024-ben mindössze 0,2 százalékkal nőhet a GDP, míg 2025-ben 1,3 százalékos növekedés várható.
Az Egyesült Államok esetében 2,7 százalékos idei emelkedést követően jövőre 1,9 százalékra lassul az ütem, míg Japánnál 0,9 százalékos, majd egy százalékos bővüléssel számol az IMF. A washingtoni székhelyű szervezet szerint Kínában 2024-ben 4,6 százalékkal, 2025-ben pedig 4,1 százalékkal nőhet a gazdaság.
Az orosz gazdaság 3,2 százalékkal emelkedhet a januárban várt 2,6 százalék helyett, a következő évben pedig 1,8 százalékos bővülést vár az IMF. A tanulmány 6,5 százalékról 6,8 százalékra emelte India idei bővülését, jövőre pedig 6,5 százalékos gyorsulást vár, vagyis a világ lenépesebb országa nagyobb mértékben növekedhet, mint Kína vagy az Egyesült Államok.
Az ázsiai ország – Vietnám, Thaiföld és Malajzia mellett – az amerikai–kínai kereskedelmi háború egyik haszonélvezője: a növekvő geopolitikai feszültségek miatt a nyugati cégek egyre több termékük gyártását helyezik át részben Indiába, amit a Modi-kormány adókedvezményekkel támogat. Ennek eredményeként az ország egyre több elektronikai terméket exportál.
Újdelhi még az orosz–ukrán háborúból is profitál: India nem ítélte el Moszkvát a háború miatt, hanem a békére és párbeszédre szólított fel, valamint Kína mellett nagy mennyiségben importálja az olcsó orosz energiahordozókat. A nyugati vállalatok indiai nyomulásának vannak kockázatai, például magasak az importvámok, valamint az ország a szabályok és előírások gyors változásairól ismert.
Magyarán nehezen kiszámítható az adminisztrációs és a jogszabályi környezet. A lassú bürokrácia mellett a rossz minőségű utak és a hiányos infrastruktúra is hátráltató tényező. Viszont az egyre gyorsuló gazdaságot, a hatalmas népességet, a kormányzati támogatásokat és a bővülő középosztályt egyetlen szereplő sem hagyhatja figyelmen kívül.
Két világhatalom már sok? Érkezőben a harmadik is – és nem NyugatonÉvek alatt átformálta a politikát és az életünket a növekvő gazdaságú Kína megérkezése a világhatalmi státuszba. Ha ismeretlennek és veszélyesnek látszik az új képlet, mire hozzászoknánk, még bonyolultabbá válhat a helyzet: könnyen lehet, hogy az új generációknak már három világhatalomhoz kell hozzáedződniük. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.