BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Nobel-díjas közgazdász: bizonytalan, hogy mikor kezdődik a kamatvágás

A márciusi lazításra vonatkozó remények már elszálltak, azonban a befektetők egy ideig reménykedtek a júniusi vagy júliusi startban, jelenleg az őszi kamatvágás tűnik valószínűnek.

Teljesen bizonytalan, hogy középtávon merre tart a alapkamat: a kamatvágás és a magasabb kamatszint mellett is vannak érvek – jelentette ki Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász a Bloombegnek adott interjújában. Krugman a szövetségi adósság szintjével kapcsolatos aggodalmakat is lekicsinyelte.

Fotó: AFP

A közgazdász szerint a saját valutájukban eladósodott államok a történelem során nem mentek csődbe. Azt ugyanakkor közölte, hogy hosszabb távon az Egyesült Államok nem költhet többet, mint amennyi bevétele van. Szerinte ezért Washingtonnak több pénzt kell beszednie vagy az idősek juttatásait szükséges csökkenteni.

A Fed 2022. március óta tizenegy kamatemelést hajtott végre, a központi bank tisztviselői tavaly július óta 5,25 és 5,5 százalék között tartják az irányadó rövid lejáratú rátákat. A márciusi lazításra vonatkozó remények már elszálltak, azonban a befektetők egy ideig reménykedtek a júniusi vagy júliusi startban, jelenleg az őszi kamatvágás tűnik valószínűnek.

Laza vagy szigorú monetáris politika?

A nemzeti bankok világszerte az irányadó kamatlábak emelésével igyekeznek úrrá lenne a dráguláson, de ezt számtalan közgazdász bírálja, mivel lassítja a gazdaságot. A Fed mellett az Európai Központi Bank, a brit jegybank, a kínai központi bank és az orosz nemzeti bank is szigorú monetáris politikát folytat, sőt: már Japán is elhagyta a negatív kamatlábat. 

Ugyanakkor az elemzők arra számítanak, hogy idén a jegybankok megkezdhetik a kamatvágást, amit a feltörekvő gazdaságok jegybankjai – a magyar, a cseh és a brazil központi bankok vezetésével – már megtettek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) még 2022 szeptemberében jelentette be, hogy 13 százalékos alapkamat mellett lezártnak tekinti a kamatemelési ciklusát.

Az MNB azóta több kamatvágást is végrehajtott, legutóbb ma: a monetáris tanács a keddi kamatdöntő ülésén 50 bázisponttal, 7,25 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Bár a jegybank vélhetően továbbra is az inflációellenes küzdelem fontosságát fogja hangsúlyozni a kommunikációjában, egyre inkább a külső tényezők, mint a Fed elhúzódó kamatdöntése befolyásolja a hazai monetáris politikát.

A kamatcsökkentések éve lesz az idei

Az elmúlt évtizedek legagresszívebb jegybanki szigorításai után, az idén sorra csökkentik majd irányadó kamataikat a világ nagy jegybankjai. Az irányt ezúttal is az amerikai jegybank szabja meg, a több ezer milliárd dolláros kérdés az, hogy mikor szánja rá magát az első vágásra a Federal Reserve. A feltörekvő gazdaságok jegybankjai – a magyar, a cseh és a brazil vezetésével – például már meg is kezdték ezt a folyamatot.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.