Nem zöldek a cukorrépaföldek Nagymágocs határában, a szentesi Terra-Coop Kft. 400 hektáros földjén, hanem az elszáradt levelektől feketék, a kihúzott répák pedig rohadtak és penészesek. Ez a makrophomina nevű gomba műve, amely szereti az aszályt, és a nyáron hetekig volt nagyon meleg, 35–38 Celsius-fok közötti hőmérséklet – itt a gombaölő szer és a lombtrágya sem használt.
Ahol a makrophomina megjelenik, ott akár a teljes termést is elintézheti, és itt pont ezt történt – magyarázta a Délmagyarnak Gránicz Zoltán, a cég agronómusa. Ilyenkor a répa hervad, fonnyad, szárad, aztán elpusztul, az elhalás a gyökerekben a külső részektől halad befelé, a répa pedig összezsugorodik, szinte mumifikálódik. Már nem jó semmire. Mégis be kell takarítani, különben még a következő éveket is tönkretenné.
Csak ez az egy cég több százmillió forintot veszít a cukorrépán, amelynek a termesztése nagyon költséges. Az egy hektáron az önköltség körülbelül fémllió forint, ha öntözték is, akkor 700 ezer. Körülbelül ugyanekkora összeg az elmaradó haszon. Azt még nem is tudják, hogy a kiegészítő támogatásokat megkaphatják-e.
Ez a gombás fertőzés nemcsak a cukorrépát, hanem a napraforgót, a kukoricát és a szóját is károsíthatja, úgyhogy várható, hogy térségünkben más növényeknél is problémát okozhat
– tette hozzá az agronómus.
Gránicz Zoltán a lapnak azt is elmondta, hogy a káruk enyhítése ügyében lépéseket tettek, de eddig nem túl sok mindent sikerült elérniük.
Több mint hatszázmillió eurós egyenlegromlást hozott az agrár-külkereskedelem első fél éveAz egy évvel korábbihoz képest kétszer annyi gabonát importált Magyarország az idei első hat hónapban, miközben az export csaknem ötödével csökkent. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.