BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árcsökkenés és forgalomnövekedés a műtrágyapiacon

Több tápanyagot juttattak ki a gazdálkodók az idei tavaszi munkák idején, mint egy évvel ezelőtt, de kevesebbet fordítottak növényvédelemre. A műtrágyák árcsökkenése általában folytatódott, de egyes készítmények ára a tavalyi utolsó negyedévihez képest már növekedett.

Az idei első negyedévben 73 százalékkal több műtrágyát értékesítettek a mezőgazdasági termelőknek, mint egy évvel korábban – írja friss jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Ennek az adatnak a reális értékeléséhez azonban tudni kell, hogy az előző három évben folyamatosan csökkent az első negyedéves forgalom: az előző év azonos időszakához képest 2021-ben 20, 2022-ben 15, tavaly pedig 39 százalékkal.

Debrecen, 2021. április 1.A takarmánygabona fejtrágyázását végzik egy 50 hektár területű tritikálé - a búza és a rozs keresztezésével létrehozott szemes gabonaféle takarmánynövény - táblában. A város keleti területén lévő, rossz tápértékű, homoktalajban ez a hibrid gabona adja a leggazdaságosabb termést. Hektáronként 150 kiló pétisó-granulátumot szór szét 18-24 méterre a forgótárcsás, traktor vontatta berendezés, árcsökkenés .MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor ***************************Kedves Felhasználó!Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Az árcsökkenés növelte a műtrágyaforgalmat / Fotó: Oláh Tibor / MTI

A termékkörben a nitrogént kétféle formában, ammóniumként, illetve nitrátként tartalmazó mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig megduplázódott a kereslet. Az első negyedéves értékesítés 67 százalékát ez a műtrágya adta. Az AKI által megfigyelt összes termék forgalma nőtt 2024 első három hónapjában 2023 első negyedévéhez képest, az egyetlen kivétel a szuperfoszfát volt. A foszfort is tartalmazó mészammon-foszfát (MAP) értékesített mennyisége a tízszeresére nőtt, az nitrogént, foszfort és káliumot azonos arányban tartalmazó NPK 15-15-15-é pedig a duplája lett.

Az árcsökkenés csak éves alapon jelentős

Az értékesítési árak eközben jócskán, 18–54 százalék közötti mértékben csökkentek, a legnagyobb mértékben a MAS, az ammónium-nitrát (AN) és a Nitrosol, DAM műtrágyáké. Az idei első negyedéves árakat a 2023. negyedik negyedévihez viszonyítva 7–13 százalékos az árak mérséklődése, de ebben az időszakban a MAP és az NPK 15-15-15 ára 10, illetve 2 százalékkal emelkedett. 

A 2021. év eleji árakhoz képest az első három hónapban a legtöbb megfigyelt termék még mindig a háromnegyedével került többe, 

illetve közel kétszer annyit kellett érte fizetni, a Nitrosol, DAM-ért pedig még ezeknél is többet: ott 2,2-szeres volt a drágulás.

A megfigyelt növényvédő szerekből az idei első negyedévben 20 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Gombaölőkből 5 százalékkal többet értékesítettek, míg gyomirtókból 6, rovarölőkből 28 százalékkal esett vissza a forgalom az előző év első negyedévéhez képest.

Ha nincs új traktor, jobban kell az alkatrész

Várják a pályázatokat a termelők, ami abból is látszik, hogy 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 százalékkal kevesebbet fordítottak új gépek és eszközök beszerzésére. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 288,4 milliárd forintot költöttek a géppiacon, míg alkatrészekre 85,7 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékkal haladta meg a bázisévi eladásokat.

A visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére költötték a legtöbb pénzt a gazdálkodók, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát tette ki. A teljes értékesítésben a traktorok 32, a gabonakombájnok pedig 14 százalékos részarányt képviseltek, de például 

traktorból az egy évvel korábbi időszakhoz képest 1771-gyel kevesebbet, 2425-öt adtak el a forgalmazók. 

Közöttük a legnagyobb részarányt az 50 lóerő alatti, valamint a 101–140 lóerős könnyű univerzális kategória képviselte 24, illetve 20 százalékkal. Az öntözőgépek forgalma is feltűnően elmaradt a 2022-es eladásoktól: tavaly 9,9 milliárd forintért értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg egy évvel korábban még 12,9 milliárd forint értékben.

Növényvédelem: a gyomokkal és a pockokkal küzdöttek a leginkább a gazdák

Értékben enyhén, mennyiségben jelentősen kevesebb növényvédő szer került tavaly a mezőgazdasági termelőkhöz. A növényvédelem mindenesetre kikerülhetetlen feladat, közel 150 milliárd forintot költöttek rá a gazdák.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.