Európa a leggyorsabban melegedő földrész, és a legfrissebb vonatkozó jelentés szerint még akkor is felkészületlen az éghajlatváltozás hatásaira, ha sikerül a Párizsi klímamegállapodásban rögzített 1,5 Celsius-fok alatt tartani a globális átlaghőmérséklet emelkedését – de nem is sikerül.
Összeállította első éghajlati kockázatelemző jelentését az Európai Környezetvédelmi Ügynökség. Ez alapján jókora bajban vagyunk, mert nem elégséges, amit az illetékesek tesznek a klímaváltozás mérséklése és a várható következmények kezelése tekintetében, ezért még a legoptimistább jóslatok is ijesztőek Európára nézve.
Alapos munkát végzett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség, miután számos forrásból dolgozva állította össze a saját riportját. A hivatalosan Európai Éghajlati Kockázatértékelési Jelentésnek (European Climate Risk Assessment, EUCRA) hívott dolgozat alapvetően az éghajlat-politikai cselekvést hivatott előmozdítani a kontinensen.
A jelentés az éghajlatváltozás Európára gyakorolt hatásaival és kockázataival kapcsolatos adatokra alapoz, kiegészítve a következőkkel:
A fő megállapítás szerint Európa felkészületlenül várja a klímaváltozás további és egyre súlyosabb negatív változását, ráadásul a híres 1,5 fokos emelkedést sem sikerül tartani, pedig már az is katasztrofális következményekkel fenyeget.
Az idei minden idők legmelegebb februárja volt: a felszíni levegő átlaghőmérsékletét 13,54 Celsius-fokban állapították meg,
a napi globális hőmérséklet pedig február 8. és 11. között négy egymást követő napon is 2 Celsius-fokkal haladta meg az 1850 és 1900 között mért értékeket.
Azaz baj van.
Miként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Európa Stratégia Kutatóintézetének munkatársa, Tóth Bettina kifejtette, az elemzés kimondja, hogy az európai szakpolitikák és alkalmazkodási intézkedések nem tartanak lépést a gyorsan, minőségében és mennyiségében egyaránt növekvő kockázatokkal.
Sok esetben a fokozatos alkalmazkodás nem lesz elegendő, és mivel az éghajlatváltozás hatásaival szembeni reziliencia fokozását célzó intézkedések hosszú időt igényel, sürgős cselekvésre van szükség a még nem kritikus kockázatok esetében is; erre pedig a társadalom nincs felkészülve az EEA ügyvezető igazgatója, Leena Ylä-Mononen véleménye szerint.
Mindebből vezette le az ügynökség, hogy az EU-tagállamokban június 6–9. között, Magyarországon éppenséggel 9-én, vasárnap tartandó európai parlamenti (EP-) választások után az új EP-ciklusban nem lehet elkerülni, hogy a klímaváltozás legyen a prioritási lista élén. Ebbe beletartozik a kibocsátáscsökkentést és az alkalmazkodás(ra felkészülés) is.
Annál is inkább, mert egyre több lesz a hőhullám, ennek következtében a betegségek és rosszullétek fokozódása, a haláleset: utóbbira ijesztő adat is van:
már 2019-ben is a hőhullámok okozták az időjárással és éghajlattal összefüggő szélsőséges eseményekből eredő halálesetek 90 százalékát.
Az új EP-ciklus azért is érdekes, mert július 1-jétől Magyarország tölti majd be az Európai Unió Tanácsának soros féléves elnökségét.
A jelentés szerint Európában az ökoszisztémák katasztrofális és kritikus állapotban vannak, a tíz vizsgált kockázati terület közül három sürgős beavatkozást igényel:
A többi kockázat esetében (pl. vizes ökoszisztémák és talaj) pedig további cselekvések szükségesek.
És helytelenül gondolnánk, hogy a főleg a mediterrán vidékeket érintő tengeri problémák és erdőtüzek nincsenek hatással ránk, azaz mi megúszhatjuk a nehezét. Az erdőtüzek ugyanis már az egész földrészen kritikus kockázatot jelentenek, akárcsak a hőstressz a szabadtéri munkát végzők esetében, illetve a rossz állapotú épületek is az emberi jólétre.
Ezekhez jön még az aszály, ami a terméseket veszélyezteti, a hőség pedig kockázati tényező az energiatermelés, -szállítás és -kereslet tekintetében is. Mind közül a legveszélyesebb pedig a hirtelen és intenzív csapadék, amely nyomán az áradások az épített környezetet, az infrastruktúrát károsíthatják az emberélet veszélyeztetése mellett.
Az Európai Bizottság ezekre négy lépésből álló válaszreakciót tervez:
Egyrészt ez a felismerés meglehetősen elkésett, másrészt továbbra is túl általános válaszreakció, hiszen konkrét megoldásokat egyelőre nem kínál
– figyelmeztetett Tóth Bettina. Megjegyezte azt is, hogy az e téren való elmélyülés valószínűsíthetően már a következő bizottság napirendjén fog szerepelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.