BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Chinese,Flag,Near,Port.,Arrows,Of,Cranes,From,Sea,Harbor. kína

Allianz-felmérés: szinte lehetetlen hátat fordítani Kínának

Hiába akar a Nyugat elszakadni Pekingtől, csak maguk alatt vágnák a fát. Kritikus beszállítóként a kínai ipar termékei beépültek a globális gazdaság alapjába, eltávolításuk pedig megoldhatatlan feladatnak tűnik.

Kína továbbra is a világ egyik legkritikusabb beszállítója, termékei pedig kulcsfontosságú szerepet töltenek be a legtöbb nyugati piacon, így a teljes gazdasági szétválásról szóló politikát, amire az Egyesült Államok és Európa törekszik, szinte lehetetlen lenne teljesíteni – olvasható az Allianz Trade pénteken kiadott kereskedelmi jelentésében.

Chinese,Flag,Near,Port.,Arrows,Of,Cranes,From,Sea,Harbor. kína
Búcsút mondani Kínának szinte lehetetlen feladat lenne, így a nyugati vállalatok jelentős része meg sem próbálja / Fotó: Shutterstock

A Kínától való elszakadásról és a kockázatok leválasztásáról szóló beszédek ellenére az európai vállalatok továbbra is optimisták a keleti nagyhatalom kilátásait illetően: a németországi és spanyolországi vállalatok közel 40, a franciaországi cégeknek pedig több mint 30 százaléka arra számít, hogy a Kínában lévő ellátási láncuk növekedni fog.

Ezzel szemben az amerikai vállalatok – amelyek hazája a leválás legnagyobb támogatója – mindössze 27 százaléka tervez terjeszkedést az ázsiai országban.

Az európai vállalatok kevésbé aggódnak, mint az amerikaiak, de általánosságában a legtöbb nyugati vállalat közel sem akar hátat fordítani a kínai iparnak 

– nyilatkozta Ana Boata, az Allianz Trade gazdasági kutatási vezetője a CNBC-nek.

A felmérésben több mint 3 ezer kínai, francia, német, olasz, lengyel, lengyel, spanyol, brit és amerikai vállalatot kérdeztek meg a 2024-es világkereskedelmi kilátásaikról, a kínai terjeszkedés ügye pedig az egyik legfelkapottabb téma volt.

A válaszadók több mint egyharmada továbbra is azt tervezi, hogy növeli jelenlétét az ázsiai iparban, míg mindössze 11 százalékuk mondta azt, hogy mindenképpen csökkenteni akarják a lábnyomukat.

Eközben Kínában a vállalatok egyre optimistábbak a más országokba irányuló exportot illetően.

Az országban – amely Mexikó után az Egyesült Államok második legnagyobb áruexportőre –, minden tizedik beszállító úgy gondolja, hogy jelentősen meg fog nőni az amerikai kitettsége, saját termelésük és az ottani kereslet bővülése miatt.

A pozitív hangulatot Peking gazdasági reformjai is alátámasztják, amelyekkel végre gátat akarnak szabni az egész piacot magával rántó ingatlanszektor összeomlásának, miközben bőkezű támogatásokat adnak a feldolgozóiparnak, a Kommunista Párt új kedvencének.

Kína még megmentheti az összeomló gazdaságát

Még ne temessük el az ázsiai nagyhatalmat. A kínai gazdaság lábra állítására Pekingnek megvannak az eszközei, csak be is kell vetnie őket.

S bár az egészséges diverzifikációra a kínai és a nyugati vállalatoknak is szükségük van, szinte lehetetlen, hogy az ázsiai nagyhatalmat teljesen elszigeteljék az amerikai és európai piacoktól.

A pár évvel ezelőtti Kína-ellenes felmordulás után sokan a csendes-óceáni térség és Dél-Kelet-Ázsia más országaiban kerestek alternatív kereskedelmi partnereket, például Indonéziát, Indiát és Vietnámot. De Kína így sem vesztette el a vonzerejét 

– jelentette ki Boata. A jelentésből azonban az is kiderül, hogy az exportőrök 2024-ben optimistábbak lehetnek, de a geopolitikai helyzet, valamint az alapanyag- és munkaerőhiánnyal és a finanszírozással kapcsolatos kockázatok miatt is jobban aggódnak.

A megkérdezettek 73 százaléka a politikával és a protekcionizmussal kapcsolatos kockázatokat nevezte meg legfőbb aggodalmának, 31 százalékuk pedig a szállítási kockázatoktól tart a legjobban. A nyersanyaghiány veszélye a vállalatok 28 százaléka számára jelentene súlyos gondot.

A kínai problémák mellett azonban továbbra is az orosz-ukrán háború a legnagyobb geopolitikai kockázat , amelytől a vállalatok a globális kereskedelem megtörését látják, míg Amerika és Kína közötti kereskedelmi háború a legnagyobb fenyegetés a hosszú ellátási láncokkal és több mint 50 százalékos külföldi termeléssel rendelkező cégek számára.

Leválás Kínáról és Oroszországról – nem olyan egyszerű, mint látszik

Tavaly Kína volt az EU harmadik legfontosabb gazdasági partnere , ahova az uniós export 9 százaléka áramlott, és ahonnan az áruimport 20,8 százaléka származott.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.