BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
European,Union,Flags,In,Brussels

Talán végre etikusak lesznek az EU intézményei – még időben az EP-választások előtt

Egy hónap sincs az európai parlamenti választásokig, de még előtte sikerült tető alá hozni a részvevők szerint létfontosságú megállapodást. Az Európai Unió nyolc fontos intézménye és szerve összeállt, hogy kidolgozza a minimumokat, aztán tartsa is magát a szabályokhoz az etikus működés tekintetében – ezzel is elősegítve, hogy az EU polgárai jobban bízzanak az intézményekben. A legutóbbi felmérések alapján ugyanis ez a szkepszis a demokrácia fő veszélye.

Egységbe tömörültek és új platformot hoztak létre az Európai Unió intézményei – köztük a legnagyobb játékosok, a Parlament, a Bizottság és a Tanács –, hogy új etikai alapokra helyezzék a működésüket, növelendő az Európai Unió (EU) átláthatóságát, elszámoltathatóságát és feddhetetlenségét. Mindezt alig egy hónappal az egész földrészen június 6–9. között zajló európai parlamenti (EP) választások előtt.

EU európai unió
Feddhetetlennek kéne lennie az EU-nak, ezt szolgálja az új kezdeményezés / Fotó: PHILIPPE HUGUEN / AFP

Az Európai Számvevőszék büszkén hirdeti, hogy a saját, 2019-es jelentése képezi az új együttműködés alapját. 

Öt éve a számvevők azt javasolták, hogy gondolják és szabályozzák újra, valamint erősítsék meg az etikai keretrendszereket 

az általuk ellenőrzött EU-s intézményeknél, méghozzá a legnagyobbaknál és legfontosabbaknál, a Parlamentnél, a Bizottságnál és a Tanácsnál is. A jelentés ösztönözte az intézményeket, hogy működjenek együtt a kérdések harmonizálása érdekében, sőt, tegyenek erőfeszítéseket nemcsak a bevált gyakorlatok megosztása, hanem az etika és az etikai kultúra ismertségének és megítélésének javítása érdekében is.

Tekintve, hogy összesen nyolc intézmény írta most alá az új megállapodást, és a három nagy is köztük van, egyelőre sikeresnek tűnik az akció. 

De miről is van szó pontosan?

Meg kell erősíteni az emberek hitét az EU intézményeiben

A kampány alapját képező jelentés ugyan valóban a számvevőszéktől származik, magát a javaslatot viszont technikailag a Bizottság nyújtotta be. E szerint az új testület feladata, hogy kidolgozza, frissítse és értelmezze az etikus magatartásra vonatkozó közös minimumszabályokat, majd jelentsen arról, hogy ezen normák miként jelennek meg az intézmények belső szabályaiban. 

Reflection of European flags while a man enters a building. Flags of Europe waving as seen on a pole. The European Flag is the symbol of Council of Europe COE and the European Union EU as seen in the Belgian capital in front of modern architecture buildings with glass and steel construction the Le Berlaymont building, European Commission headquarters next to Forum Europa at the European Quarter in Brussels, where the headquarters of the pan-European institutions and organizations are located. Brussels, Belgium on October 2020 (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto) (Photo by Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Keresik az útjukat az EU intézményei / Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto via AFP

Ezek után az adekvát kérdés, hogy melyek is ezek az aláíró intézmények, illetve szervek? Nos, a következők:

  • az Európai Parlament,
  • az Európai Unió Tanácsa,
  • az Európai Bizottság,
  • az Európai Unió Bírósága,
  • az Európai Központi Bank,
  • az Európai Számvevőszék,
  • az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, 
  • a Régiók Európai Bizottsága.

Az időzítés sem véletlen.

Az EP-választások közeledtével minden korábbinál fontosabb, hogy megerősítsük az emberek európai intézményekbe vetett hitét

mondta Oliver Röpke, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke.

Aztán, hogy az új formát miként sikerül megtölteni tartalommal, az a jövő zenéje – mindenesetre a tervek készen állnak.

A Katargate és az EP-választások között

Az etikai testületben részt vevő intézményeket és szerveket egy-egy rangidős tag képviseli, az elnöki tisztségben pedig évente váltják egymást. A testület munkáját öt független szakértő is segíti.

Jelzi a fejlemény súlyát, hogy a szokásokkal ellentétben nem csupán a számvevőszék egyik tagja, hanem maga az elnök, Tony Murphy nyilatkozott a témában. Közölte: 

az elszámoltathatóság, az átláthatóság és az etika elvei az EU nélkülözhetetlen pillérei, amelyek elengedhetetlenek az Unió demokratikus, legitim és hatékony kormányzásához.

Towers,With,Euro,Coins,And,Flag,Of,European,Union,In
A szakértői vélemény szerint bőven eleget keresnek az EP-képviselők, hogy ne szoruljanak rá piszkos mellékesre / Fotó: Shutterstock

Mindez a Katargate nyomán nemcsak örvendetes, hanem szükséges fejleménynek is tűnik, hiszen az Eurobarométer legutóbbi mérése kimutatta: az EU-s polgárok szerint a demokráciára a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy nem bíznak az európai intézményekben.

Az EP-képviselők élhetnének méltóságteljes életet is

Alberto Alemanno, az üzleti tudományokat oktató HEC Paris európai jogi professzora viszont úgy vélekedett, hogy még fontosabb lenne az EP-képviselők tisztességes magatartása, például, hogy ne feltételezzék azt, hogy a választópolgárok idővel mindent elfelejtenek.

Bőven keresnek annyit az EP-képviselők, hogy ne csak betöltsék a politikai funkciójukat, hanem méltóságteljes életet is éljenek

– fejtegette Alemanno, rögzítve, hogy amikor a képviselők az EP-munka mellett nyilvánvalóan összeférhetetlen melléktevékenységeket is folytatnak, azzal aláássák a közös európai alapértékeket, ezért „mélyreható strukturális reformok” szükségesek.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.