A magyar kormány már régóta hangoztatja, hogy gondok vannak a kontinens versenyképességével, az uniós elit azonban most döbbent rá, hogy ezek valódi problémák – erről beszélt a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője. November 9-én Budapesten üléseztek a Európai Unió állam- és kormányfői, akik minden korábbi híresztelés dacára teljes létszámban voltak jelen az eseményen. Ennél azonban nagyobb meglepetést okozott, hogy elfogadták azt a versenyképességi paktumot, amely a soros magyar EU-elnökségnek talán a legfontosabb célkitűzése volt.
Sebestyén Géza szerint a csillagok szerencsés együttállásának is köszönhető, hogy sikerült tető alá hozni a megállapodást. Nemrégen került nyilvánosságra ugyanis a Draghi-nyilatkozat, amely komoly problémákat tárt fel az EU versenyképességében, és amely szerinte megágyazott a nyilatkozatnak. Annál is inkább volt meglepetés, mert nagyon sok uniós vezető korábban kifejezetten szkeptikus volt a soros magyar EU-elnökséggel kapcsolatban, sőt voltak olyan hangok, amelyek azt követelték, hogy vegyék el Magyarországtól az elnökséget.
Ennek ellenére nemcsak hogy részt vettek az uniós vezetők ezeken a megbeszéléseken, hanem egy nagyon fontos megállapodást kötöttek.
Ami nem arról szól szerencsére, hogy a banán vagy az uborka görbületének milyennek kell lennie, hanem égető problémákra világít rá az Európai gazdaságban, és ebben próbál konkrét döntéseket is hozni
– mondta. Szerinte a Draghi-jelentés után már az uniós vezetők is kénytelenek voltak beismerni, hogy nem lehet tovább halogatni a döntéseket, mivel komoly problémák vannak az európai gazdasággal. Folyamatosan veszít az európai ipar a versenyképességéből, ezt bizonyítja, hogy a Volkswagen, a Bosch és a Thyssenkrupp egymás után építi le gyártókapacitásait.
Az MCC műhelyvezetője szerint nem feltétlen van oksági kapcsolat az olyan események között, mint Donald Trump megválasztása, a német kormány összeomlása vagy a Budapest-nyilatkozat, amelyek pár napon belül történtek, ugyanakkor úgy véli, látszik, hogy egy új világ, egy új helyzet lesz hamarosan, amihez Európának mindenképpen alkalmazkodnia kell.
Sebestyén Géza arról is beszélt, hogy a legnagyobb gondot az unióban a túlszabályozottság és a bürokrácia jelenti, ami visszafogja az innovációt.
Az várható szerinte, hogy a Budapest-nyilatkozat után konkrét lépések is jöhetnek, amivel csökkenthetők lesznek a a közeljövőben az energiaárak. Orbán Viktor miniszterelnök korábban épp ebben látta az európai versenyképesség hanyatlásának egyik okát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.