Az EU külügyminisztereinek tanácskozására érkezve Josep Borrell hangsúlyozta: reméli, hogy immár ebben a tagállamok is egyetértenek vele, ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök már a tárgyalási kísérletek hírére is súlyos támadást indított a polgári infrastruktúra ellen,
Tehát nem úgy tűnik, hogy hajlandó tárgyalni. Éppen ellenkezőleg
– mutatott rá.
Mint mondta, lejáró mandátuma keretében
utolsó felhívása a tagállamok külügyminisztereihez az lesz, hogy „legyenek egységesebbek, vegyék fel a harcot, és gyorsabban hozzanak döntéseket”.
„Minden alkalommal ugyanis, amikor döntöttünk, túl lassan tettük, pedig az ukrán népnek most több támogatásra van szüksége” – folytatta.
A kérdésre válaszolva: mi a véleménye arról, hogy Olaf Scholz német kancellár múlt pénteken telefonbeszélgetést folytatott az orosz elnökkel, Borrell azt mondta: „Nem tudom, hogy Scholz kancellár miről beszélt Putyin elnökkel, de biztos vagyok benne, hogy a beszélgetés az ő részéről Ukrajna további támogatásának keretében történt. Nekem az a feladatom, hogy továbbra is támogassam Ukrajnát. Semmi más. Bárki is tárgyaljon bárkivel, nem bánom, nem érdekel” – jelentette ki.
A közel-keleti konfliktussal kapcsolatban Borrell úgy fogalmazott: „Elfogytak a szavak a helyzet leírására. Negyvennégyezer ember halt meg Gázában, az áldozatok 70 százaléka nő vagy gyermek. Az egész területet elpusztították” – hívta fel a figyelmet.
Caspar Veldkamp holland külügyminiszter a tanácsra érkezésekor hangsúlyozta:
Hollandia mindig is támogatta, hogy az Ukrajnának szállított fegyvereket orosz földön vethessék be,
különösen azokon a területeken, amelyekről Ukrajnát támadják, mert
ez a megfelelő válasz.
Annalena Baerbock német külügyminiszter üdvözölte, hogy az Egyesült Államok jóváhagyta, hogy az ukrán haderő támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen az amerikai nagy hatótávolságú rakétarendszerekkel. „Az amerikai fél döntése nem fordulatot jelent, hanem a más partnerek által már megvalósított intézkedések fokozását, ami nagyon fontos ebben a pillanatban” – tette hozzá.
A francia külügyminiszter, Jean Noel Barrot, akinek országa nagy hatótávolságú rakétákat szállított Ukrajnának, kijelentette, hogy Kijev számára továbbra is nyitva áll a lehetőség, hogy Oroszországon belüli katonai célpontokat támadjon.
Rendkívüli: Joe Biden búcsúajándéka – Ukrajna engedélyt kap, hogy amerikai rakétákkal csapjon le OroszországraEz mérföldkő az orosz–ukrán háborúban. Joe Biden döntése drámai fordulatot jelent, Ukrajna akár 300 kilométer mélységben is lőheti az orosz területeket. Óriási kérdés, mit lép Putyin. A leköszönő amerikai elnöknek mindössze két hónapja van hátra a hivatali idejéből. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.