A francia költségvetés parlamenti vitája olyan, mint egy akciófilm-jelenet: két autó száguld egymással szemben az országúton, a közönség pedig izgul, hogy ki rántja félre előbb a kormányt. A decemberi végszavazáson a Marine Le Pen által fémjelzett radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés (NT) előtt két lehetőség áll: vagy megszavazzák a büdzsét, ami politikai ősellenségük, Emmanuel Macron malmára hajtaná a vizet, vagy nem – ekkor bizalmatlansági szavazás és politikai káosz következhet.
A költségvetés eredeti változatának célja az államháztartás tátongó lyukainak betömése, a befektetők megnyugtatása volt. Most a parlamenti bizottságok, a nemzetgyűlés és a szenátus padsorai között örvénylő politikai játszmák zajlanak; több ezer módosítóindítvány érkezett. A Bloomberg értékelése szerint a helyzet egyre bonyolultabbá válik, mivel Michel Barnier miniszterelnök az alsóházi többség nélkül manőverezik, ráadásul a jobbközép koalíciós kormány is erősen megosztott.
Franciaországban az ellenzéki pártok hagyományosan a kormány által benyújtott költségvetési törvény ellen szoktak szavazni. Barnier korábban azt nyilatkozta, hogy valószínűleg ismét az alkotomány híres, 49.3-as pontjára kell támaszkodniuk, ez kivételes helyzetben lehetővé teszi, hogy a büdzsét parlamenti szavazás nélkül léptessék hatályba.
Ha azt nézem, hogy mi zajlik a nemzetgyűlésben, nehéznek tűnik elképzelni, hogy a vita végén másként cselekedjek
– mondta a francia miniszterelnök a Ouest-France című francia napilapban csütörtökön megjelent interjúban.
Egy ilyen antidemokratikusnak tartott lépés lehetséges következményeit Marine Le Pen fogja meghatározni. Ha elfogadhatatlannak tartja Barnier végleges költségvetési változatát, mert nem építik be az NT követeléseit, pártja támogathatja a baloldali törvényhozók bizalmatlansági indítványát a kormány megbuktatására.
Egy ilyen kimenetel katasztrofális lenne a befektetők számára, akik azt szeretnék látni, hogy Franciaország végre helyreállítja hitelességét. A francia papírok hagyományosan a német Bundok alternatívái, amikor rosszul ment a németeknek, nagy volt a kereslet irántuk. Most azonban Európa mindkét nagyhatalma súlyos politikai válságtól szenved, megszűnt ez a fajta helyettesítési lehetőség.
A franciákba vetett bizalom elveszett, miután a költségvetési hiány egyre duzzad, a választások végkimenetele pedig egy gyengécske kisebbségi kormány lett. A francia 10 éves kötvények hozamfelára az azonos futamidejű német kötvényekhez képest a Macron elnök által júniusban, a katasztrofális uniós választási eredmények után kiírt előrehozott választások bejelentése után 76 bázispontra szökött fel a korábban megszokott 50 bázispont alatti értékről.
A nyugalom helyreállítása és
Marine Le Pen már korábban jelezte, hogy a radikális jobboldal nem akar a káosz ügynöke lenni, mivel a jövőbeli választások előtt igyekszik továbbra is felelősségteljes politikai erőként viselkedni. Ugyanakkor
a francia alkotmány szerint egy éven belül nem lehet kétszer előrehozott választást kiírni, így legközelebb erre csak 2025 nyarán kerülhet sor.
Addig marad a Macron által kinevezett – vagy újra kinevezett – miniszterelnök kisebbségi bukdácsolása; vagyis a politikai káosz. A legutóbbi NT-s nyilatkozatok szerint a közvélemény-kutatásokban jelentősen vezető radikális jobboldal nem szeretné elveszíteni politikai hitelességét, és nem támogatják Barnier költségvetését.
Fenntartjuk a lehetőségét annak, hogy megszavazzuk a mások (a szélsőbal – a szerk.) által javasolt bizalmatlansági indítványt
– mondta Sebastien Chenu, azt NT alelnöke pénteken a TF1-nek nyilatkozva. „Ez egy olyan költségvetés, amely a francia emberek zsebéből vesz el, és nulla megtakarítást eredményez, úgyhogy ne számítsanak arra, hogy segítő kezet nyújtunk” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.