Négy-öt tényező is arra mutat, hogy esély van az ingatlanpiac felpörgésére, de ez lényegében még inkább sugalmazott gondolat, a tranzakciók száma egyelőre nem robbant be, a potenciális vevők kivárnak, és keresik a jó vételi lehetőségeket – tapasztalja Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat tulajdonos-ügyvezetője.
Az ingatlanpiacot alapvetően két tényező hajtja
A lakáshitelkamatok már viszonylag alacsonyak, az 5 százalék körüli nagyságrend egészséges piacot teremt, a 20 évre rögzített törlesztőrészletek pedig olyan remek feltételt nyújtanak a vásárláshoz, amit feltétlenül érdemes kihasználni – összegezte az ingatlanpiaci szakember.
A hitellel érdemes óvatosan bánni, de
az ilyen hosszú távra fixált törlesztés mindenképp a vevőnek kedvez
– hangsúlyozta Gadanecz Zoltán, aki bízik benne, hogy az optimizmus is meglesz a vevőkben.
Egyelőre inkább lapos kúszásban halad a piac, a vásárlásokat a kiárazódás félelme hajtja, ami azokat fenyegeti, akik a 20 százalék elvárt önerőt sem tudják majd összehozni.
Emelkedő lakásárak mellett ez egyre nehezebb lesz, érthető, hogy
a beharangozott és egyre erősebben sugalmazott áremelkedés miatt ugrásszerűen megnőtt az érdeklődők száma.
Az állami támogatások, valamint a lakáscélra ideiglenesen megnyitott pénzek, mint a magánnyugdíj-megtakarítás vagy a SZÉP-kártya-keret, mind úgy élénkíti a lakáspiacot, hogy az államra sem ró többletterhet, miközben növeli az optimizmust, hogy érdemes ingatlanba fektetni.
A helyzet azonban egyelőre kétesélyes:
Nagyon veszélyes, ha nem indul be a költekezés, ha nem pörög fel az építőipar
– véli a GDN ügyvezetője, aki azt tapasztalja, hogy
Az inflációs, háborús időszakban megállt a piac, de az értékcsökkenést, a beomlást sikerült elkerülni, szemben a 2008-as válsággal, most legalább kisebb fordulatszámon, de működött és működik, sőt lassú emelkedés kezdődött már – tapasztalja Gadanecz Zoltán.
Egyelőre az összes jel arra utal, hogy az emelkedést meg akarják gyorsítani,
a farkast kiáltó prognózisok által gyorsuló ütemben élénkül az érdeklődés.
Most egy olyan hír nyomán, hogy ráomlik majd a befektetett pénzek egy része az ingatlanpiacra, és drágulást okoz, többen dönthetnek a vásárlás mellett.
Hosszú távon mindig igaz, hogy az ingatlan drágul, és aki nem vesz most, az később többért tud csak.
Egyelőre azonban inkább
a rajtvonalnál sorakozik a többség, és csak ezután dől el, hogy elstartolnak-e a lakáspiacon, azaz elég alacsonyak lesznek-e az állampapírhozamok ahhoz, hogy tényleg lépjenek.
Az igazán tehetőseknek már van ingatlanportfóliójuk, ők pihentetnek most akár hitel nélküli lakásvásárlásra is elegendő összegű pénzt az állampapírokban. Akiket most el kéne találni és megmozdítani a piacélénkítő intézkedésekkel, a támogatásokkal és kedvezményekkel, azok a reménybeli saját célra vásárló tömegek.
Paradox módon épp a nagy kereslet okozhat áremelkedést, és azt is, hogy aki nem tud lépni, az immár valóban és véglegesen kiárazódik a lakáspiacról, és nagy eséllyel megmarad a bérlői körben – szögezi le az ingatlanos.
Jöhet az ötszázalékos lakáshitel, a Bankszövetség támogatja
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kérte, és most kiderült: a Magyar Bankszövetség is támogatja az önkéntes jelzáloghitelkamat-plafon bevezetését. A lakáshitel kamata az első öt évre kedvezményesen maximum 5 százalék lenne. A bankok önkéntesen csatlakozhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.