Jurij Selmuk cégének alapításakor félt, hogy nem lesz megrendelés a drónjelzavaró berendezésekre. Most havi 2500-at gyártanak, és hathetes várólista van a termékre. Ez a helyzet is jól bizonyítja, hogy milyen irányba mennek a harcok.
A virágzó ukrajnai védelmi termelési szektor több mint 800 vállalatának túlnyomó többségét Oroszország 2022-es teljes körű inváziója után alapították.
Mára az ukrán hadiipari szektor lett a leggyorsabban fejlődő innovatív ágazat a világon
– mondta Halina Jancsenko ukrán képviselő.
Ukrajna és Oroszország is jó úton halad afelé, hogy idén mintegy 1,5 millió drónt gyártsanak, többnyire kis méretű, viszonylag egyszerű járműveket, amelyek darabonként néhány száz dollárba kerülnek, és távolról is irányíthatók.
Shelmuk cége, az Unwave egyike annak a mintegy 30 társaságnak, amelyek ilyen rendszereket gyártanak, blokkolják a jeleket, és különféle eszközöket használnak a drónokon belüli számítógépes rendszerek megzavarására.
Ahogy nőnek a veszteségek és a kimerültség, a háborúban mindkét fél megpróbálja az embereket gépekkel helyettesíteni.
A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint a következő évben a harctéri innováció fő fókusza az automatizálás lesz.
A lövészárkokban bevetett gyalogosok száma jelentősen csökkent, és a harci vezetés távolról online is végezhető, ami csökkenti a személyzet halálának kockázatát
– mondta Ostap Flyunt, a 67. gépesített dandár tisztje.
Ukrajnában több mint 160 vállalat épít pilóta nélküli földi járműveket, a hadsereg egyik ezredese nemrég leszerelt, hogy automata géppuskarendszereket kezdjen építeni. Elmondta, hogy
a rendszerekhez nem is kell katonákat vezényelni a frontra, a fegyvereket a távolból, biztonságos helyről is lehet működtetni.
Herman Szmetanin fegyverkezési miniszter szerint is a távoli hasviselés lesz meghatározó, olyannyira, hogy a mesterséges intelligencia szerepe is egyre nő.
A közeljövőben a robotok háborúja jön el
– mondta a Reutersnek. Az ukrán politika bízik a védelmi szektorban, egyenesen a háború utáni fellendülés alapjait látják benne.
Szmetanin szerint eddig összesen 1,5 milliárd dollárt fordítottak a védelmi gyártás korszerűsítésére, de még ezzel együtt is a nemzetközi segítségre kell támaszkodnia az országnak a háború során. A gyártók persze az alacsony haszonkulcsokra panaszkodnak, a munkaerőhiányra, és a hosszú távú állami megrendelések hiánya is aggasztja őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.