Oroszországnak elfogadhatatlan a háború befagyasztása a frontvonal mentén, ugyanis Moszkva a Vlagyimir Putyin államfő által júniusban megfogalmazott feltételekből indul ki – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra reagálva, hogy Törökország is előállt egy béketervvel, amit közel-keleti ország a G20-csoport riói csúcstalálkozón is bemutathat.
Ankara javaslata értelmében Ukrajna tíz évre elhalasztaná a NATO-csatlakozást, cserébe befagyasztanák a frontot, és demilitarizált övezetet hoznának létre Kelet-Ukrajnában. A török tisztviselők szerint bár ez nehezen elfogadható Kijevnek, ez az egyetlen megvalósítható forgatókönyv. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy Donald Trump győzelme óta felerősödtek a diplomáciai erőfeszítések a háború lezárására.
Trump az elnökválasztási kampányban többször kijelentette, hogy gyorsan, akár 24 órán belül véget vet az orosz–ukrán háborúnak, ha hatalmat kap. A politikus az elmúlt napokban többször megerősítette, hogy az orosz–ukrán háború lezárása az egyik legfőbb prioritása lesz. Azt nem tudni, hogy Trump hogyan képzeli a konfliktus megoldását, de a legvalószínűbb ötlet, hogy a frontvonalak mentén befagyasztanák a háborút, így
Ukrajna területe egyötödét veszítené el, továbbá Kijevnek le kellene mondania a NATO-tagságról.
Oroszország többször hangsúlyozta, hogy kész a párbeszédre az ukrajnai rendezésről, de a háború műveleti céljai változatlanok maradnak. Putyin júniusban fogalmazta meg a feltételeit:
Kijev a háború kezdete óta követeli az 1991-es határvonalak visszaállítását, azonban Donald Trump győzelme és az orosz hadsereg folyamatos előnyomulása miatt az ukrán vezetés változtatott az álláspontján.
Sok ukrán fél Donald Trump visszatérésétől a Fehér Házba, attól tartanak, hogy csökkentené a támogatást, és megvétózná Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz. Egy biztos: Donald Trump külpolitikája eldöntheti az orosz–ukrán háború sorsát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.