Észak-Korea akár 100 ezer katonát is bevethet az orosz–ukrán háborúban, ha Phenjan és Moszkva szövetsége tovább mélyül – állítják névtelenségüket kérő források. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy nem egyszerre érkezne ilyen méretű kontingens, hanem fokozaton növekedne az észak-koreai csapatok száma.
Továbbá biztosított lenne a fegyveresek folyamatos rotálása is, így az egyidejűleg fronton szolgálatatot teljesítő észak-koreaiak száma nem érné el a 100 ezret. A Bloomberg emlékeztet: Ukrajna dél-koreai nagykövete a hónap elején arról beszélt, hogy 15 ezer észak-koreai katonára számítanak, akiket folyamatosan cserélnek a jövőben harcok közben.
Az Egyesült Államok és Dél-Korea még októberben jelentette be, hogy a világ legelzártabb országa csapatokat küld az orosz–ukrán háborúba. Ezt Phenjan és Moszkva kezdetben tagadta, majd a felek később elismerték az együttműködést, de jelezték, hogy a partnerség nem irányul harmadik ország ellen.
Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusban látogatott el Észak-Koreába, ahol négyszemközti megbeszéléseket folytatott Kim Dzsongun észak-koreai elnökkel. Ezen a találkozón kötötték meg az átfogó stratégiai partnerségi megállapodást, amely a két ország közötti kölcsönös segítségnyújtásról szól.
Az kérdés, hogy a remeteállam hadserege mennyire lesz hasznos a csatatéren. Tény, hogy az észak-koreai csapatok a különleges erőkhöz tartoznak, és Phenjan úgy véli, hogy jobban képzett katonái nagyobb harci erővel rendelkeznek, mint a reguláris orosz csapatok.
Ugyanakkor az észak-koreai hadsereg több mint hetven éve nem vett részt háborúban, így az észak-koreai vezetés elsősorban azért küldte őket oda, hogy harci tapasztalatot szerezzenek. Moszkva és Phenjan egyre közelibb barátsága riadalmat keltett Dél-Koreában és Japánban is, mivel attól tartanak, hogy Oroszország az olaj- és gabonaszállítmányok mellett modern haditechnikával is ellátja a világ legelzártabb országát.
Zelenszkij győzelmi terve: ez vágta ki a biztosítékot az amerikaiaknál
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi terve részeként Tomahawk cirkálórakétákat is kért az amerikaiaktól a nem nukleáris elrettentő csomag részeként meg nem nevezett amerikai tisztségviselők szerint. Végül azonban Zelenszkij nem tudta meggyőzni a Nyugatot arról, hogy miért is lenne szüksége a rakétákra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.