Lecserélik Budapesten az összes, mintegy kilencezer zöld műanyag közterületi hulladékgyűjtőt 2029-ig – közölte a Főpolgármesteri Hivatal. Közleményük szerint Budapesten mintegy 14 ezer közterületi hulladékgyűjtő található, amelyből 11 300-at a Budapesti Közművek (BKM) üzemeltet.
A fennmaradó további állomány a kerületi önkormányzatok, illetve egyéb gazdálkodó szervezetek kezelésében áll. A fővárosi közterületi hulladékgyűjtőpark gerincét képező zöld kukák a modern városképhez kevésbé illeszkednek, és már nem szolgálják a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók folyamatosan változó közterület-használati szokásait, igényeit sem.
Ezért a fővárosi városvezetés a Budapesti Közművekkel közösen az összes zöld műanyag kuka, mintegy kilencezer hulladékgyűjtő edény cseréjéről döntött. A hivatal hangsúlyozta, hogy BKM a fővárosban havonta átlagosan több mint 760 tonna szemetet gyűjt be a közterületi kukákból. A begyűjtött további, úttisztításból származó hulladék mennyisége pedig
havonta a 820 tonnát is meghaladja.
Emlékeztettek: Budapesten az utóbbi két évben ezer hulladékgyűjtőt helyezett ki városszerte olyan helyszínekre, ahol ez indokolt volt. A Főpolgármesteri Hivatal közölte, az eddigi kukák lecserélésére tervezett új, esztétikusabb és strapabíróbb hulladékgyűjtő edényekből 54-et már kihelyeztek a város kiemelt forgalmú helyszínein.
Ezek jobban ellenállnak a fagynak, hőnek, UV-sugárzásnak, szennyeződéseknek és a rongálásoknak. A kihelyezett edények átlagosan 30, de van, ahol 80 literrel is nagyobbak a korábban használt kukáknál
A Főpolgármesteri Hivatal közölte azt is, a BKM felkészült a közterületi szelektív hulladékgyűjtés esetleges bővítésére is. Erre a célra osztott rakfelületű elektromos hulladékszállító célgépeket vásárolt, amelyek egyszerre több hulladékfajtát képesek elkülönítve szállítani.
Mint írták, a BKM ezenfelül elemzi a már üzemelő több mint 250 közterületi szelektív edényből begyűjtött hulladékfrakciók összetételét. Ennek tanulsága, hogy a közterületi szelektív gyűjtés hatékonyságának növelése elsősorban a közterület-használók tudatosabb magatartásán keresztül érhető el. A hulladékanalízis eredményei alapján átfogó lakossági szemléletformáló programot indítanak.
Visszaváltható üvegek: annyira eldurvult a flakonozás Magyarországon, hogy a Mohu még a köztéri kukákat is átalakíthatja
Lecserélhetik a köztéri kukákat Magyarországon. Sajtóértesülés szerint a Mohu már tárgyal arról, hogy olyan kukákat szereljenek fel, amelyek külsején van néhány palacktartó, vagy amelybe más úton lehet külön gyűjteni a flakonokat a többi hulladéktól és szeméttől. A cél, hogy a rászorulóknak és a környezetnek is jobb körülményt teremtsenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.