BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keir Starmer brit kormányfő felmelegítené a kapcsolatot Kínával

Hat év után találkozik brit kormányfő a kínai elnökkel. Keir Starmer pragmatikus és komoly kapcsolatra törekszik Hszi Csin-pinggel. A kormányfő célja, hogy a brit gazdaság növekedését jó kínai kapcsolatokkal is elősegítse.

Mivel Kína a világ második legnagyobb gazdasága, egyes mutatókban pedig már meg is előzi az amerikait, a brit gazdaság növekedési céljához szükséges a jó kapcsolatot fenntartása Kínával. Ez derül ki Keir Starmer brit miniszterelnök nyilatkozatából, amelyet a G20-as csúcsra utazva mondott újságíróknak.

Keir Starmer azt ígéri, hogy pragmatikus és komoly kapcsolatra törekszik a kínai vezetővel / Fotó: AFP
Keir Starmer azt ígéri, hogy pragmatikus és komoly kapcsolatra törekszik a kínai vezetővel / Fotó: AFP

Keir Starmer brit miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Rio de Janeiróban találkoznak a G20-ak csúcstalálkozóján, amelyen a fő témák a klímaválság és az ukrajnai háború lesznek.

A brit miniszterelnöki hivatal közölte, hogy a kormányfő a csúcstalálkozón a gazdasági növekedést és a biztonságot növelő partnerségek kiépítésére, az éghajlatváltozásra, a tiszta energiaforrások használatának felgyorsítására, valamint a fejlődő országok gazdasági fejlődésének támogatására is összpontosítani fog.

Starmer legalább nyolc ország vezetőjével találkozik négyszemközti megbeszélésen, köztük Hszivel. Brit kormányfő utoljára hat éve egyeztetett így Hszivel, amikor Theresa May Pekingbe látogatott. Azóta a kapcsolatok jelentősen hűvösebbé váltak a kiberfenyegetések, a hongkongi emberi jogi szigorítás és a brit parlamenti képviselők elleni szankciók miatt.

Keir Starmer a pragmatizmus híve

Útban a csúcstalálkozóra Starmer hangsúlyozta a pragmatikus megközelítés szükségességét és a lehetséges gazdasági előnyöket. Emlékeztetett arra, hogy Kína a brit gazdaság egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, és közös érdeküknek nevezte a nemzetközi stabilitás fenntartását, az éghajlatváltozást és a gazdasági növekedést.

„A világ legnagyobb gazdaságaival találkozunk a következő napokban, és az én első számú küldetésem az, hogy növeljük a gazdaságunkat, és hogy befektetéseket hozzunk az országunkba” – mondta Starmer a The Guardiennek.

A csúcstalálkozót és a négyszemközti egyeztetést azonban beárnyékolja, hogy az Egyesült Királyság legszorosabb szövetségesének következő elnöke, Donald Trump, felszólította az országokat, hogy agresszívebb megközelítést alkalmazzanak Kínával szemben. Ez globális kereskedelmi háborút válthat ki – mutatott rá a BBC.

A kínai–brit kapcsolatok elmélyítését pedig tovább nehezíti az emberi jogi csoportok ellenkezése és az, hogy Kína több konzervatív parlamenti képviselőre szankciót vetett ki, míg más briteket fogva tart.

A kínai elnök Joe Biden oldalán figyelmeztette Donald Trumpot: a világ múlik a viszonyukon

A leköszönő amerikai elnök előzetesen még keményebb hangot ütött meg, de aztán Hszivel találkozva már kifejezetten békésnek mutatkozott. A kínai elnök viszont óvva intette Donald Trumpot a jövőre nézve.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.