Nincs még megállapodás, de közeledtünk hozzá – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának hétfő délelőtt tartott ülését követően. Ahogy korábban megírtuk, bár sokáig úgy tűnt, hogy közel a megállapodás, az elmúlt hetekben távolodtak egymástól álláspontok a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emelésének mértékéről.
Ennek oka a harmadik negyedéves, a vártnál jóval gyengébb GDP-adat, amely utána vállalkozók már túlzónak találták két számjegyű minimálbér-emelést, és helyette a 8 százalékos mértéket tartották kivitelezhetőnek. Ugyanakkor nem is zárkóztak el a 10 százalékos emeléstől sem, a VOSZ főtitkára egy hete kormányzati szerepvállalástól és adócsökkentéstől tette függővé, hogy 2025. január elsejével 10 százalékkal emelkedjen a minimálbér összege.
Perlusz László szerint a mai tárgyaláson fontos részleteket próbáltak meg fixálni, ami mindenkinek ad feladatot, köztük a kormányzatnak is. A folytatás szerdán következik, de abban egyeztek meg a részt vevő felek, hogy addig nem közlik a nyilvánossággal a megállapodás részleteit.
Elmondta azt is, hogy mindenki szeretne megállapodni, a kompromisszumkészség is megvan szakszervezeti és vállalkozói oldalon, de szerinte nem biztos, hogy végül mind a hat szervezet aláírja megállapodást. Azt azonban elismerte, hogy érdemes három évre megállapodniuk, ugyanis 2027-re el kell érnie a minimálbérnek a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. „Ebben mindhárom félnek van feladata, a munkaadóknak és a szakszervezeteknek és a kormányzatnak. Az idei évi adatok alapján erőltetett bérfelzárkózásról beszélünk, ezért ebben a kormányzatnak is valamilyen módon részt kell vállalnia” – mondta, hozzátéve, hogy lát rá esélyt, hogy szerdán lényegében megállapodnak a tartalmi elemekről.
„Egyelőre megszakítottuk az egyeztetést, ennek csak időbeli korlátja volt, szerdán folytatjuk” – mondta lapunknak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője, aki hozzátette, hogy
a megállapodás szövegezését is elindították. Most mindenki a saját szervezeteivel kell hogy egyeztesse a megállapodás részleteit, emiatt még megfogalmazódhatnak alternatív javaslatok.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e már a héten megállapodás, Mészáros Melinda azt mondta, hogy „közeledünk”. Ahogy minden évben, úgy ezúttal is mindenkinek kompromisszumkészségről kell bizonyosságot tennie a megállapodás aláírása előtt. Azonban számokat nem kívánt elárulni, hogy pontosan mit takar majd a jövő évi minimálbér-emelés, viszont azt mondta, bizakodó, már a mai nap előtt is az volt, de felmerültek szövegezésbeli kérdések, akár a kormányzat hozzájárulását illetően.
Bízunk benne, hogy szerdán ennek a végére tudunk érni
– mondta a Liga vezetője, hozzáfűzve, hogy kezdettől fogva egy dologhoz ragaszkodtak, hogy a 12 százalékos átlagos emelés a három év alatt megtörténjen. „Úgy tűnik, hogy ennek lesz realitása.”
Bár egyik oldal sem árult el részleteket, és sok minden még az utolsó pillanatban is változhat, információink szerint leginkább annak van esélye, 2025. január elsejével 10 százalékkal emelkedjen a minimálbér és 7 százalékkal garantált bérminimum. A vállalkozói oldal számára utóbbi az érzékeny kérdés, nagyjából 700-750 ezer főt érint, tehát összességében sokkal nagyobb teher a cégek számára, mint a minimálbér két számjegyű emelése. Mindenesetre ez azt jelentené, hogy
A megállapodás ráadásul várhatóan három évre szólhat, azaz 2016 után ismét egy többéves bérmegállapodás kötnének a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek. Ezzel a minimálbér elérné a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát 2027-re, majd 2028-ra az ezer eurót. A minimálbér-emelések az átlagkereseteket is magukat tolhatják, ezért számolt úgy a kormány, hogy 2028-ra megközelítheti a bruttó átlagkereset az egymillió forintos határt is, legalábbis Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter várakozása szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.